icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین معرفی پیشرانه وانکل بر روی کراس‌اوور مزدا MX-30

معرفی پیشرانه وانکل بر روی کراس‌اوور مزدا MX-30

comments 0 1401/9/1

پس از سال‌ها انتظار و شایعات فراوان، سرانجام مزدا پیشرانهٔ وانکل مشهور خود را احیا کرده است و به‌زودی کراس‌اوور الکتریکی MX-30 R-EV با پیشرانهٔ وانکل به‌عنوان افزایش‌دهندهٔ برد در نمایشگاه خودروی بروکسل در ژانویهٔ ۲۰۲۳ معرفی می‌شود. البته این خودرو هیچ شباهتی به کوپه‌های اسپرت وانکل جذاب مزدا یعنی RX-7 و RX-8 ندارد و در آن پیشرانهٔ وانکل به‌عنوان یک ژنراتور افزایش‌دهندهٔ برد، فقط برای شارژ کردن باطری‌ها با دور ثابتی کار می‌کند. به اعتقاد مزدا، چنین ترکیبی مزیت‌های موتورهای الکتریکی را با برد پیشرانه‌های درون‌سوز ارائه می‌کند.

 

نقطه‌ضعف بزرگ MX-30 کنونی برد اندک آن است زیرا طبق تخمین سازمان EPA آمریکا، باطری‌های ۳۵.۵ کیلووات ساعتی این خودرو با هر بار شارژ کامل امکان پیمودن تنها ۱۶۰ کیلومتر را فراهم می‌کنند. این خودرو به یک موتور الکتریکی با ۱۴۴ اسب بخار قدرت و ۲۷۰ نیوتن متر گشتاور مجهز است و برای رسیدن به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت به ۹.۶ ثانیه زمان نیاز دارد. هنوز حجم پیشرانهٔ وانکل در مدل جدید MX-30 R-EV مشخص نیست و نمی‌دانیم آیا برای جبران افزایش وزن خودرو مزدا قدرت موتور الکتریکی را هم افزایش خواهد داد یا نه.

 

مزدا و پیشرانه‌های وانکل دو نامی بودند که سال‌ها در کنار هم دیده می‌شدند. این شرکت در ابتدا مجوز استفاده از این نوع پیشرانه را از شرکت آلمانی NSU خریداری کرد و سپس مهندسان مزدا روی بهبود این موتور کار کردند. کوپهٔ اسپرت کاسمو در سال ۱۹۶۴ به‌عنوان اولین خودروی مزدا با پیشرانهٔ وانکل معرفی شد. البته تولید انبوه این خودرو در سال ۱۹۶۷ آغاز شد و سپس مدل‌هایی مثل RX-3 و RX-3 پیشرانه‌های وانکل را متداول‌تر کردند.

 

بااین‌حال، مشکل مصرف سوخت و تولید آلایندگی بالا همواره گریبان گیر موتورهای وانکل بود و به همین دلیل، کوپهٔ RX-8 به‌عنوان آخرین خودروی وانکل مزدا در سال ۲۰۱۲ از روی خط تولید کنار رفت. البته، این شرکت هرگز موتورهای وانکل را فراموش نکرد و در طول سال‌ها شایعات زیادی در مورد ادامهٔ توسعهٔ این پیشرانه‌ها شنیدیم تا اینکه مزدا در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد ساخت نسخه‌ای از MX-30 با پیشرانهٔ وانکل به‌عنوان افزایش‌دهندهٔ برد در دست بررسی است. در اواخر همان سال نیز این طرح رسمی شد.

 

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1401/9/1
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط