icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه نسل جدید نیسان Z و تویوتا سوپرا

مقایسه نسل جدید نیسان Z و تویوتا سوپرا

comments 0 1399/7/1

نیسان پس از سالها انتظار نهایتا از نسل جدید خودروی کوپه اسپرت Z رونمایی کرد . هر چند سامورایی تازه وارد فعلا با نام Z پرتو معرفی شده است اما نیسان اعلام کرده است نسخه تولیدی چندان تغییر نخواهد داشت. 

اصلی‌ترین رقیب این خودرو که احتمالاً ۴۰۰Z نام خواهد داشت، تویوتا سوپرا است که آن‌هم به‌تازگی بازگشته و رقابت این دو کوپهٔ جدید ژاپنی می‌تواند بسیار جذاب باشد. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب نیسان Z پروتو را با تویوتا سوپرا مقایسه کنیم.

بیرون

بیرون
بیرون

طراحی بیرونی Z پروتو کاملاً به‌صورت رترو و با الهام از کوپه‌های Z قبلی نیسان طراحی شده که برخی ممکن است این سبک را دوست داشته باشند و برخی دیگر آن‌را زیبا و جذاب ندانند. البته این طراحی ممکن است در نسخهٔ تولیدی تغییراتی داشته باشد اما مطمئناً استایل کلی ۴۰۰Z همین شکل خواهد بود. ویژگی نه‌چندان جالب در طراحی کوپهٔ جدید نیسان جلوپنجرهٔ ساده و مستطیلی آن است که به زیبایی نمای جلویی آن لطمه زده است. نمای عقبی خودرو اما منطقی‌تر و زیباتر بوده و سبک طراحی ۳۰۰ZX دههٔ ۹۰ را در فرم مدرنی به نمایش گذاشته است. از سوی دیگر، تویوتا سوپرا نقطهٔ مقابل ۴۰۰Z است زیرا طراحی آن تقریباً هیچ شباهتی به نسل‌های گذشته نداشته و استایل کاملاً مدرنی دارد؛ بنابراین انتخاب خودروی زیباتر از بین این دو کوپهٔ ژاپنی بیشتر به سلیقهٔ افراد بستگی دارد اما بااین‌حال طراحی سوپرا را می‌توان تا حدودی هماهنگ‌تر دانست.

 

داخل

داخل
داخل

کوپهٔ نیسان در داخل برخلاف بیرون از طراحی کاملاً بروز و مدرنی برخوردار است که نمایشگر بزرگ اطلاعاتی-سرگرمی در میانهٔ داشبورد و صفحه آمپر دیجیتالی در مقابل راننده از ویژگی‌های قابل‌توجه آن است. سوپرا اما با توجه به اشتراکات فراوان با ب‌ام‌و، در داخل شباهت‌هایی با محصولات این شرکت آلمانی دارد ولی بااین‌وجود در اینجا هم شاهد نمای مدرن و پیشرفته‌ای هستیم. همهٔ تیپ‌های سوپرا به‌صورت استاندارد به یک نمایشگر ۸.۸ اینچی برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی مجهز هستند که در بالای داشبورد قرار گرفته است. در اینجا همچنین مثل ۴۰۰Z، صفحه آمپر هم از نوع دیجیتالی است.

زیر کاپوت

زیر کاپوت
زیر کاپوت

نیسان فعلاً اطلاعات کاملی در مورد قوای محرکهٔ Z جدید منتشر نکرده و صرفاً گفته است که این خودرو به یک پیشرانهٔ V6 توئین توربو مجهز خواهد بود که از هر Z قبلی قدرت بیشتری خواهد داشت؛ اما بااین‌حال انتظار می‌رود این همان پیشرانهٔ ۳ لیتری V6 توئین توربوی مورداستفاده در اینفینیتی Q60 Red Sport 400 باشد که در این صورت می‌توانیم انتظار حدود ۴۰۰ اسب بخار قدرت و ۴۷۰ نیوتن متر گشتاور را در کوپهٔ Z جدید نیسان داشته باشیم. از سوی دیگر، سوپرا هم از یک موتور ۳ لیتری شش سیلندر توئین توربو اما از نوع خطی استفاده می‌کند که از ب‌ام‌و گرفته شده و در به‌روزرسانی مدل ۲۰۲۱ خروجی آن به ۳۸۲ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن متر افزایش یافته است؛ بنابراین دو کوپهٔ ژاپنی از لحاظ قدرت و گشتاور موتور تقریباً در یک سطح قرار دارند.

 

اوضاع در بخش انتقال نیرو اما متفاوت است زیرا نیسان برای این کار در ۴۰۰Z یک گیربکس شش سرعتهٔ دستی را در نظر گرفته درحالی‌که نیروی موتور در سوپرا توسط یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک منتقل می‌شود. بااین‌حال، به گفتهٔ نیسان، یک گیربکس اتوماتیک نیز برای Z جدید در دست توسعه است درحالی‌که از سوی دیگر، شایعاتی هم به احتمال ارائهٔ یک گیربکس شش سرعتهٔ دستی برای سوپرا در آیندهٔ نزدیک اشاره کرده‌اند؛ بنابراین احتمالاً در آینده سوپرا و ۴۰۰Z از لحاظ انتقال قدرت هم شبیه به هم خواهند شد که این به جذابیت رقابت میان آن‌ها اضافه می‌کند اما برای دیدن این رقابت باید تا سال آینده یعنی زمانی که نسخهٔ تولیدی Z پروتو معرفی شود منتظر بمانیم.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1399/7/1
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط