icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین نمایش لاماری ایما هیبریدی و ایکس در نمایشگاه خودروی اصفهان 1402

نمایش لاماری ایما هیبریدی و ایکس در نمایشگاه خودروی اصفهان 1402

comments 0 1402/8/20

آرین پارس موتور با خودروی لاماری ایما، لاماری ایما ایکس و لاماری ایما هیبریدی در هفدهمین دوره نمایشگاه خودروی اصفهان 1402 حضور پیدا کرده است. با وجود اینکه چند سال از عرضه لاماری ایما می گذرد، اما همچنان این کراس اوور جذاب مورد توجه بازدیدکنندگان قرار دارد.

عمده بازدیدکنندگان از کنار نسخه اولیه یا همان لوآپشن لاماری ایما که اکنون در بازار هم وجود دارد ساده می گذشتند و عمده توجه آنها نسبت به لاماری ایما ایکس و لاماری ایما هیبریدی بود. هرچند لاماری ایما لو آپشن در ابتدای زمان عرضه به واسطه طراحی جذاب و پرفورمنس خوب بیشترین توجه را نسبت به رقبا به خود جلب کرد، اما اکنون رقبای لوکستر این خودرو فاتح میدان بوده و به نظر می رسد که زمان بازنشستگی لاماری ایما معمولی فرا رسیده باشد.

با کنار رفتن لاماری ایما معمولی لو آپشن از خط تولید، نسخه فول آپشن لاماری ایما ایکس جای آن را خواهد گرفت. البته آرین پارس موتور نسخه با توجه به رویکرد دولت مبنی بر عرضه خودروهای نیو انرژی و پاک، برنامه عرضه لاماری ایما هیبریدی را هم دارد که این خودرو نیز در غرفه این شرکت در نمایشگاه خودروی اصفهان 1402 حضور داشت.

مشخصات لاماری ایما ایکس (نسخه فول آپشن)

مشخصات لاماری ایما ایکس (نسخه فول آپشن)

لاماری ایما X از نظر مشخصات فنی هیچ تفاوتی با نسخه پیشین نداشته است. این خودرو همچنان از پیشرانه 1.5 لیتری توربوشارژ میتسوبیشی با سیستم تزریق مستقیم سوخت GDI بهره گرفته است. این موتور قدرتمندترین انجین 1.5 لیتری نصب شده استاندارد روی خودروهای صفر کیلومتر داخل ایران بوده و قادر به تولید 195 اسب بخار قدرت و 285 نیوتن متر گشتاور است. نیروی تولیدی این موتور توسط گیربکس هفت سرعته دو کلاچه Wet به چرخ های جلو منتقل می شود. یکی از نقاط ضعفی که به لاماری ایما وارد بود، فقدان حالت تعویض دنده دستی یا تیپترونیک برای گیربکس بوده است. اما خوشبختانه این قابلیت به لاماری ایما ایکس اضافه شده و گیربکس این خودرو اکنون قابلیت تعویض دنده به صورت دستی را هم دارد.

لاماری ایما ایکس سه حالت رانندگی نرمال، اکو و اسپرت دارد و سفتی و نرمی فرمان نیز در سه حالت نرمال، کامفورت و اسپرت به وسیله نمایشگر میان داشبورد تنظیم می شود.

لاماری ایما ایکس هرچند در بخش مشخصات فنی و طراحی تغییرات چندانی نسبت به نسخه معمولی نداشته، اما در بخش امکانات ایمنی و رفاهی به مراتب کاملتر شده است. این خودرو اکنون دارای دوربین دید 360 درجه، رادار نقطه کور، سیستم هشدار خروج از خط، سیستم هشدار برخورد از جلو، چراغ های LED اصلی جلو، امکان تنظیم هر دو صندلی جلو (راننده و سرنشین) به صورت برقی، گرمکن صندلی های جلو، سردکن صندلی راننده، ماساژور صندلی راننده، درب برقی صندوق عقب، سنسور پارک جلو، امکان شخصی سازی نمایشگر پشت فرمان، نورپردازی داخل کابین و کلیدهای تنظیم صندلی سرنشین جلو از ردیف عقب موسوم به Boss Key به این خودرو اضافه شده اند.

مشخصات لاماری ایما هیبریدی HEV

مشخصات لاماری ایما هیبریدی HEV

لاماری ایما HEV دارای سیستم هیبرید خودشارژ بوده و موتور برقی آن با نیروی موتور بنزینی شارژ می شود. بدین ترتیب نیازی به اتصال به برق شهری برای شارژ ندارد. این خودرو دارای یک موتور بنزینی با کد 4E15T بوده که یک انجین ۱.۵ لیتری توربوشارژ با سیستم تزریق مستقیم سوخت است. این موتور به تنهایی قادر به تولید ۱۶۸ اسب بخار قدرت و ۲۸۰ نیوتن متر گشتاور است. در کنار این موتور بنزینی، یک موتور برقی با کد TZ220XYL هم نصب شده روی هم رفته توان این سیستم هیبریدی ۱۷۴ اسب بخار قدرت و ۳۰۰ نیوتن متر گشتاور است. نیروی تولیدی این سیستم هیبریدی نیز توسط گیربکس HEV مولتی مد به چرخ های جلو منتقل می شود.

طبق گفته شرکت دانگ فنگ، این خودرو دارای یک باتری ۲ کیلووات ساعتی برای تامین نیروی موتور برقی است. به گفته منابع چینی، لاماری ایما هیبرید در سیکل شهری در ۶۰ درصد اوقات در حالت برقی تردد می کند و در ۴۰ درصد اوقات به نیروی موتور بنزینی متکی است. البته این مورد تا حد زیادی به نوع رانندگی هم بستگی دارد. در حالتی که مخزن بنزین این خودرو پر باشد و باتری ۲ کیلووات ساعتی آن نیز فول شارژ باشد، لاماری ایما HEV قادر است مسافتی معادل ۱۱۶۰ کیلومتر را طی کند. لازم به ذکر است که این خودرو دارای سیستم بازیابی نیروی ترمز هم بوده و با هربار ترمزگیری، بخشی از گشتاور منفی ایجاد شده در باتری موتور برقی ذخیره می شود تا موتور بنزینی کمتر برای شارژ کردن باتری این خودرو تلاش کند.

هرچند به دلیل اضافه شدن موتور برقی و پک باتری، وزن لاماری ایما هیبرید نسبت به نسخه بنزینی معمولی بیشتر است، اما به دلیل افزایش قدرت و گشتاور، عملکرد بهتری را در شتابگیری اولیه برای این خودرو متصور هستیم. در تست و بررسی لاماری ایما، شتاب صفر تا ۱۰۰ نسخه بنزینی را با دو سرنشین در حدود ۱۰.۵ ثانیه اندازه گیری کردیم. انتظار داریم که لاماری ایما HEV شتاب صفر تا ۱۰۰ را طی ۸.۲ ثانیه ثبت کند. این خودرو جدا از عملکرد بهتر، مصرف سوخت کمتری هم نسبت به نسخه بنزینی دارد و آلایندگی آن نیز کمتر خواهد بود. این خودرو در هر ۱۰۰ کیلومتر حدود ۵.۳ لیتر بنزین مصرف می کند که این رقم برای کراس اووری با این ابعاد کاملا مناسب است.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1402/8/20
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط