icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین هایما ۶P پلاگین هیبرید،مشخصات فنی ،بررسی ،قیمت و هر آنچه باید بدانید

هایما ۶P پلاگین هیبرید،مشخصات فنی ،بررسی ،قیمت و هر آنچه باید بدانید

comments 0 1401/10/9

پس از آزاد شدن واردات خودرو نام خودروهای چینی مطرح شده است. یکی از این گزینه هایما 6p پلاگین هیبرید است که تصویر از آن با پلاک گذر موقت در خیابان های ایران دست به دست می گردد. این تصویر شائبه عرضه این کراس اوور را توسط ایران خودرو قوت می بخشد.با پردیس خودرو همراه باشید تا هایما 6p آشنا شوید.

آشنایی با هایما 6P پلاگین هیبرید

همانطور که از ظاهر این خودرو مشخص است شباهت بسیار زیادی با هایما s5 فعلی ایران خودرو دارد چرا که اساسا هایما 6p براساس S5 توسعه یافته است. محصول پلاگین هیبریدی هایما اولین محصول تولید انبوه خودروساز چینی با تکنولوژی P2 است.قابل ذکر است پیش از این هیچ محصول هیبرید چینی توسط خودروسازان دولتی به بازار ایران عرضه نشده و در صورت حضور 6P در ایران ،باید آن را به فال نیک بگیریم.

این خودرو با طول کلی 4418 میلی متر، عرض 1823 میلی متر، ارتفاع 1630 میلی متر و فاصله بین دو محور 2630 میلی متری ساخته شده که برای حرکت دادن آن یک واحد پلاگین هیبریدی به خدمت گرفته شده است.

طراحی ظاهری

طراحی ظاهری

از نظر طراحی باید گفت خودروی موردبحث ما ادامه دهنده راه S5 است. جلوپنجره بزرگ جلو دارای عناصر آبی‌رنگ است و زیر آن نیز تریم لانه‌زنبوری دیده می‌شود و تحرک نمای جلو را برجسته می‌سازد. نوار نورانی داخل چراغ‌های نازک و جدای جلو نیز باعث تمایز بیشتر چهره ۶P نسبت به S5 شده است. از نظر ابعاد باید گفت این کراس اوور چینی طول/عرض/ارتفاع به ترتیب ۴۴۱۸/۱۸۲۳/۱۶۳۰ میلی‌متری داشته و فاصله بین محوری آن به ۲۶۳۰ میلی‌متر می‌رسد. وقتی به پروفایل جانبی خودرو نگاه کنید خطوط C شکل را خواهید دید که به‌صورت نرم و روان طراحی شده‌اند. در بخش عقب نیز خطوط بدنه به سمت بالا حرکت می‌کنند و شکل آماده حرکت خودرو را به نمایش می‌گذارند. در واقع این نوع طراحی به نوعی حس قدرت را به بیننده القا می‌کند.

 

وقتی به بخش پشتی هایما ۶P نگاه کنید شاهد ظاهری تاحدی متمایز و عجیب خواهید بود. چراغ‌ها در ارتفاعی بالا نصب شده‌اند و بومرنگ مانند هستند. خروجی‌های اگزوز دو طرف و گارد نقره‌ای رنگ نیز حس اسپرت بودن خودروی هایما را بیشتر می‌کنند؛ اما بد نیست نگاهی به کابین هم بیندازیم که در آن از تریم خاکستری تیره و چرم استفاده شده است. البته طراحی کلی کابین هایما ۶P هنوز هم ساده به نظر می‌رسد. فرمان سه پره و چندکاره هایما ۶P از دکمه‌های فیزیکی برای راحتی استفاده سود می‌برد و کنسول مرکزی نیز پذیرای نمایشگری با طراحی شناور شده است. این شناور از ارتباط گوشی موبایل بایدو کارلایف، ناوبری، بلوتوث و دیگر عملکردها پشتیبانی می‌کند. پانل پشت آمپرهای تمام LCD، شیفتر دنده الکترونیکی، ترمز تک دکمه‌ای و… نیز جزو دیگر ویژگی‌های ۶P هستند. سه دریچه هوای مرکزی نیز شکل منحصربه‌فردی دارند.

مشخصات فنی

مشخصات فنی

هایما ۶P از پیشرانه ۱.۲ لیتری درون‌سوز و واحد برقی سود می‌برد و در عرض ۷ ثانیه می‌تواند سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند. پیشرانه ۱.۲ لیتری توربوی این خودرو حداکثر قدرت ۱۴۱ اسب بخار و گشتاور ۲۴۴ نیوتون متر تولید می‌کند. کل قدرت ترکیبی این مجموعه هیبریدی به ۲۴۹ اسب بخار و گشتاور آن به ۵۲۴ نیوتون می‌رسد. باتری جدید NOM811 شرکت CATL نیز ظرفیت ۱۷.۷ کیلووات ساعتی دارد و در حالت تمام برقی شعاع حرکتی ۸۰ کیلومتری را مهیا می‌کند.

اما برسیم به تکنولوژی P2 هایما که توسط بورگ وارنر توسعه یافته و ۶P اولین محصول این خودروساز چینی است که چنین تکنولوژی‌ای را با خود به همراه دارد. به‌صورت ساده باید گفت تکنولوژی P2 برای اضافه شدن یک پیشرانه و کلاچ جداگانه بین پیشرانه و گیربکس اصلی طراحی شده است. پیشرانه و گیربکس برای ایجاد طراحی هیبریدی تغییرات وسیعی نخواهند داشت و کلاچ غیر متصل نیز باعث ایجاد ارتباط بین پیشرانه درون‌سوز، واحد برقی و گیربکس می‌شود. این تکنولوژی در اروپا محبوب‌تر است و برای خودروهای پلاگین هیبریدی و هیبریدی قوی بکار می‌رود.

این خودروی جدید از گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه خیس استفاده می‌کند. یک سیستم کوپلینگ درایو الکتریک نیز بین پیشرانه و گیربکس قرار گرفته تا عملکرد هیبریدی را تشخیص دهد و این تکنولوژی P2 باعث کاهش هزینه‌ها و ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود و مزیت‌هایی همچون کاهش مصرف سوخت و انرژی را به همراه دارد. هایما می‌گوید ۶P در هر صد کیلومتر تنها ۱.۴ لیتر سوخت مصرف می‌کند.

قیمت و زمان عرضه

قیمت و زمان عرضه

 این کراس اوور تازه وارد در چین با قیمت بین ۱۶۲۸۰۰ تا ۱۷۵۸۰۰ یوان (۲۳۳۳۰ تا ۲۵۲۰۰ دلار) می گردد که در صورت ورود به ایران قطعا با قیمتی فراتر از 1 میلیارد و 100 میلیون تومان بفروش خواهد رسید.در خصوص زمان عرضه هم نمی توان در حال حاضر احضار نظر کرد چرا که ایران خودرو تنها یک نمونه از آن را برای بررسی های اولیه وارد ایران نموده و هنوز در خصوص عرضه قطعی آن سخنی به میان نیاورده است.

برچسب ها:

هایماهایما 6P
user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1401/10/9
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط