icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین هزینه نگهداری از سدان لوکس هیوندای آزرا در ایران چقدر است؟

هزینه نگهداری از سدان لوکس هیوندای آزرا در ایران چقدر است؟

comments 0 1398/4/30

تا قبل از ورود تحریم‌ها به بازار ایران و نیز قانون منع ورود خودروهایی با حجم موتور بیش از 2.5 لیتر، هیوندا آزرا حضور پررنگی در بازار سدان‌های لوکس ایران داشت. طراحی زیبا و کیفیت بالای ساخت این خودرو باعث شد تا اعتماد مشتریان ایرانی به خودروهای کره‌ای بیشتر شود. ازاین‌رو میزان خریدوفروش هیوندای آزرا در ایران با محصولات اروپایی هم‌رده این خودرو مانند فولکس‌واگن و رنو رقابت می‌کرد. کمپانی هیوندا برای تولید نسل چهارم خود از تکنولوژی‌ها و امکانات به‌روز و باکیفیتی استفاده کرده بود. این موضوع باعث شد تا خریداران قشر متموّل ایران هنگام مقایسه این خودرو با رقبای آن، دلایل بسیاری برای توجیه خرید هیوندا آزرا داشته باشند.

تا قبل از هجوم تحریم‌ها و بحران‌های اقتصادی به بازار خودرو ایران، هیوندای آزرا ازنظر هزینه نگهداری در رده متوسط قرار می‌گرفت. زیرا از طرفی این خودرو در رده سدان‌های لوکس قرار می‌گرفت و از طرفی نیز به‌اندازه برندهایی مانند بنز و بی ام و لوکس نبود. به همین دلیل نیز هزینه نگهداری از آن نیز در حد میانه قرار داشت. اما حال با توجه به این‌که قیمت هیوندا آزرا 2018 به 1 میلیارد تومان در بازار آزاد رسیده است، باید دید هزینه‌های نگهداری این خودرو و وضعیت قیمت قطعات هیوندا آزرا چگونه ارزیابی می‌شود.

وضعیت و قیمت قطعات هیوندا آزرا در بازار ایران

وضعیت و قیمت قطعات هیوندا آزرا در بازار ایران

ازآن‌جهت که هیوندا آزرا سابقه‌ای 10 ساله در بازار ایران دارد، می‌توان گفت ازنظر موجودی قطعات این خودرو نگرانی زیادی وجود ندارد. اما با توجه به این‌که قیمت هیوندا آزرا صفر 2018 در ایران با شیب تندی در حال افزایش است، مسلماً قیمت قطعات و لوازم‌یدکی آن نیز افزایش خواهد داشت. در راستای عنوان این بخش بد نیست اشاره‌ای به حدود قیمت لوازم‌یدکی هیوندای آزرا داشته باشیم. در حال حاضر یک جفت لاستیک هیوندا آزرا در بازار آزاد به قیمت 1 میلیون و 600 هزار تومان، چراغ جلو 3 تا 4 میلیون تومان( برای مدل 2017 و 2018)، آینه‌بغل آزرا 2008 تا 2010، 1.5 تا 2 میلیون تومان، هرکدام از درهای آزرا گرنجور 8 میلیون تومان و هرکدام از سپرهای آزرا قدیمی نیز 2 تا 3 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

با این حساب حتی اگر قصد خرید هیوندا آزرا نسل‌های قبلی را نیز داشته باشید، باید هزینه‌ای بیش‌ازحد انتظار را برای هر بار تعمیر خودرو خود بدهید. زیرا قیمت مدل صفر این خودرو روزبه‌روز در حال افزایش است و درنتیجه آن قیمت کلیه لوازم جانبی مربوط به آزرا نیز در بازار افزایش پیدا خواهد کرد. البته قیمت‌هایی که بالاتر ذکر شد قیمت‌های کنونی بازار هستند. با توجه به التهاباتی که در سال 98 نیز گریبان‎گیر بازار خودرو شده است، انتظار می‌رود این قیمت‌ها تا ماه‌های آینده افزایش پیدا کنند.

هزینه‌های نگهداری از هیوندا آزرا

هزینه‌های نگهداری از هیوندا آزرا

هزینه‌های نگهداری از یک خودرو توسط فاکتورهای متفاوتی مانند قیمت لوازم مصرفی خودرو، کیفیت و عمر قطعات خودرو، میزان مصرف بنزین خودرو و نحوه صحیح رانندگی مشخص می‌شود. اگر فرض کنیم راننده وظیفه خود را در نگهداری از خودرو به بهترین شکل انجام دهد، در مورد کیفیت و عمر قطعات هیوندا آزرا نیز باید گفت هرچند به‌پای قطعات آلمانی نمی‌رسد اما بازهم در سطح بالایی قرار دارد. اما لوازم مصرفی هیوندا آزرا مانند روغن‌موتور، لنت ترمز، فیلتر روغن و فیلتر هوا، روغن گیربکس و لوازمی که در سرویس‌های دوره‌ای نیاز به تعویض دارند در بازار ملتهب کنونی ایران وضعیت چندان خوبی ندارند. زیرا قیمت این لوازم نیز با افزایش قیمت خودرو تقریباً هر 3 یا 4 ماه افزایش می‌یابد. لنت ترمز عقب هیوندا آزرا حدود 200 تا 400 هزار تومان، روغن‌موتور بسته به نوع آن از 200 تا 400 هزار تومان، روغن گیربکس نیز با حجم یک لیتر حدود 100 هزار تومان  و 4 لیتری حدود 400 تا 500 هزار تومان است. قیمت فیلتر روغن و فیلتر هوای این خودرو نیز بسته به کیفیت آن از حدود 60 تا 120 هزار تومان متغیر است.

با توجه به این‌که هیوندا آزرا دنده اتوماتیک نیاز به 11 تا 13 لیتر روغن گیربکس دارد و موتور این خودرو نیز بسته به مدل آن به حدود 2.5 تا 3.5 لیتر روغن نیاز دارد. برای هر سرویس دوره‌ای که شامل تعویض روغن گیربکس نیز شود، با احتساب دستمزد باید حدود 3 الی 4 میلیون تومان هزینه کنید. بنابراین هنوز هم می‌توان گفت با توجه به قیمت 1 میلیاردی هیوندا آزرا جدید، هزینه نگهداری از آن در سطح میانه‌ای قرار دارد. اما با خرید هیوندای آزرانسل‌های قبلی با توجه به حجم موتور بیشتر مجبور باشید هزینه‌های بیشتری بپردازید که هزینه نگهداری خودرو را درمجموع غیرمنطقی جلوه دهد.

user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1398/4/30
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط