icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین پیکاپ فوتون تونلند جدید اتوماتیک بصورت رسمی رونمایی شد

پیکاپ فوتون تونلند جدید اتوماتیک بصورت رسمی رونمایی شد

comments 0 1401/9/14

در حالی که بازار ایران از پیکاپ چینی اشباع شده است ایران خودرو نیز از جدیدترین محصول خود در این سگمنت یعنی پیکاپ تونلند جدید اتوماتیک رونمایی گردید تا رقابت در این بخش با حرارتی بیشتر دنبال شود.

ایران خودرو در زمینه تولید پیکاپ ها دارای ید طولایی است بطوریکه این شرکت برای نخستین بارپیکاپ فوتون تانلند را با پیشرانه بنزینی یورو 4 و پیشرانه توربو دیزل یورو 4 به همراه فیلتر DPF به بازار ایران عرضه کرد که سهم قابل توجهی از بازار پیکاپ های ایران را به خود اختصاص داد. در سالهای 1397 تا 1399 ایران خودرو دیزل به عرضه پیکاپ فوتون تانلند با همین چهره اما با پیشرانه کم آلاینده تر یورو 5 در دو نسخه بنزینی و دیزلی مشغول بود که همچنان از این پیکاپ به عنوان یکی از محبوبترین ها و قابل اعتمادترین پیکاپ های چینی در بازار ایران یاد می شد. اما در سال 1400 ایران خودرو دیزل دست به جراحی فوتون تانلند زد و نسخه فیس لیفت آن را با استایل ظاهری بروزرسانی شده و کابینی متفاوت و به مراتب با کیفیت تر و زیباتر به بازار ایران عرضه کرد.

اما با توجه به فعال شدن بخش خصوصی در تولید و عرضه پیکاپ های مختلف و به روز  و همچنین نسخه هایی با گیربکس اتوماتیک ایران خودرو را بر آن واداشت تا جدیدترین نسخه این پیکاپ مجهز به گیربکس اتوماتیک را به بازار عرضه نماید تا از رقبا عقب نباشد.

عرضه پیکاپ فوتون تانلند نیوفیس بنزینی و دیزلی از سال 1400 به بازار ایران آغاز شده و همچنان هم ادامه دارد. اما با توجه به عرضه پیکاپ های اتوماتیک توسط رقبا، جای پیکاپ فوتون با گیربکس اتوماتیک در سبد محصولات ایران خودرو دیزل خالی بود. در خرداد سال 1400 بود که با گل سرسبد خانواده پیکاپ فوتون یعنی همین نسخه G7 در ایران خودرو دیزل ملاقات داشتیم و حال پیکاپ فوتون تانلند اتوماتیک G7 به عنوان اولین پیکاپ اتوماتیک این شرکت و قدرتمندترین پیکاپ بنزینی موجود در بازار ایران رونمایی شده است.

مشخصات فنی پیکاپ تونلند اتوماتیک

مشخصات فنی پیکاپ تونلند اتوماتیک

فوتون تانلند (تونلند) اتوماتیک G7 از یک پیشرانه 2 لیتری توربوشارژ چهار سیلندر با حجم دقیق 2002 سی سی بهره برده که قادر به تولید 238 اسب بخار قدرت و 360 نیوتن متر گشتاور بوده که از تمام رقبا در بازار ایران قدرتمندتر است. این نیرو توسط یک گیربکس اتوماتیک هشت سرعته ZF آلمان به چرخ های عقب در حالت استاندارد و سه حالت چهار چرخ سبک و چهار چرخ سنگین و Auto به چرخها منتقل می شود. بدین ترتیب می توان انتظار عملکردی خوب از این خودرو را در بیراهه نوردی و هم در سطح جاده و خیابان داشت.

ابعاد فوتون تونلند G7

ابعاد فوتون تونلند G7

فوتون تانلند (تونلند) اتوماتیک G7 طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب معادل 5340، 1940 و 1870 میلی متر بوده و فاصله بین دو محور آن نیز 3110 میلی متر است. بدین ترتیب پیکاپ فوتون اتوماتیک را باید در رده پیکاپ های سایز متوسط دانست. طول، عرض و ارتفاع حوض بار این پیکاپ فوتون اتوماتیک نیز به ترتیب 1520، 1580 و 440 میلی متر بوده که ابعاد بسیار مناسبی برای نصب اکسسوری های آفرودی، سوپرلید، حمل بار و تجهیزات مختلف دارد. وزن خالص پیکاپ فوتون تانلند اتوماتیک 1955 کیلوگرم بوده و حداکثر وزن ناخالص فنی آن 2770 است. بدین ترتیب ظرفیت باربری پیکاپ فوتون اتوماتیک 815 کیلوگرم بوده که به نسبت یک پیکاپ سایز متوسط کاملا مناسب است.

ترانسفرکیس نصب شده برای پیکاپ فوتون تانلند اتوماتیک G7 از برند بورگوارنر تامین شده که یکی از مطرحترین برندها در این حوزه است. با توجه به موتور قدرتمندی که برای پیکاپ فوتون تانلند اتوماتیک G7 نصب شده، این پیکاپ قادر است شیب 60 درصد طولی را بالا برود و همچنین قادر به دستیابی به نهایت سرعت 170 کیلومتر بر ساعت است. میانگین مصرف سوخت ترکیبی این پیکاپ در هر 100 کیلومتر نیز 9.1 لیتر اعلام شده که به نسبت وزن و قدرت موتور بسیار مناسب است.

از نظر ظاهری پیکاپ تونلند جدید G7 به مانند دیگر چینی های روز ،از ترند های جدید بهره برده و سعی کرده اند خود را به محصولات امریکایی علی الخصوص فورد رنجر و شورولت کلورادو نزدیک نمایند. جلو پنجره بزرگ که نام فوتون با فونت بسیار بزرگتر بر روی آن نقش بسته در کنار چراغهای زاویه دار و سپر حجم کار شده نمایی خش و جسور را برای این پیکاپ به ارمغان آورده است.

در نمای عقب هم به مانند جلو از فونت بزرگ برای نقش بستن نام فوتون بهره برده است.در زیر دستگیره عقب نیز دوربین دید عقب نصب شده و زیر آینه ها هم دوربین های دید جانبی قرار دارند که در مجموع سیستم دید 360 درجه را برای این پیکاپ به ارمغان می آورند.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

99 درصد پیکاپ هایی که رقیب فوتون تانلند محسوب می شوند، جزو سگمنت پیکاپ های اقتصادی و کار دسته بندی شده و مهندسین کمتر به لوکس بودن و زیبایی عناصر کابین توجه می کنند و اصل تمرکز طراحان روی مسائل فنی است. ولی ایران خودرو دیزل قصد دارد که با پیکاپ تانلند اتوماتیک مشتریان سگمنت های سدان، کراس اوور و اسیووی را جذب کند. فوتون تانلند اتوماتیک کابینی بسیار زیبا و با کیفیت دارد که در کمتر پیکاپی در این سگمنت نمونه آن دیده می شود. رویه داشبورد دارای فوم با جنس نیمه نرم بوده و در قسمت های میانی تریم پلاستیکی شبه فیبر کربنی دیده می شود که جذابیت بصری داشبورد را بیشتر کرده است.

همچنین برای صندلی ها تودوزی چرمی استفاده شده که در قسمت نشیمن و تکیه گاه از نوع سوزن زنی شده است. بی شک جذاب ترین قسمت طراحی کابین فوتون تانلند اتوماتیک G7 داشبورد آن و به خصوص نمایشگر تبلت مانند 10.25 اینچی سیستم مالتی مدیا و همچنین کلید های طراحی شده در کنسول میانی هستند. در کنسول میانی یک شیفتر دنده الکترونیکی Shift By Wire برای گیربکس اتوماتیک این خودرو نصب شده که هیچ اتصال مکانیکی با گیربکس ندارد. این آپشن بیشتر در اسیووی ها و کراس اوورهای لوکس دیده می شود، اما فوتون تانلند اتوماتیک برای جذب مشتری های این سگمنت از این آپشن هم بهره می برد.

همچنین یک ناب چرخشی برای تغییر وضعیت گیربکس از عقب محرک به تمام چرخ محرک در کنسول وسط فوتون تونلند اتوماتیک طراحی شده و کلید ترمز پارک برقی و اتوهلد نیز در قسمت عقبی شیفتر در کنسول وسط جانمایی شده است. نکته بسیار عجیب و جذاب این فوتون تانلند، وجود پدال شیفترهای پشت فرمان بوده که تا به امروز هیچ پیکاپی در بازار ایران از این آپشن جذاب بهره نبرده است. در کنسول مانی همچنین کلیدهای مربوط به سیستم کنترل پایداری، کنترل خودرو در سرازیری، انتخاب مد رانندگی و … نیز دیده می شود.

امکانات

امکانات

پیکاپ فوتون تونلند اتوماتیک G7 ایران خودرو دیزل را باید یکی از کاملترین، لوکسترین و ایمنترین پیکاپ های بازار ایران دانست. فوتون تونلند اتوماتیک دارای امکانات ایمنی مانند شش کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز ضد قفل، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، دوربین دید 360 درجه، اتوهلد، ترمز پارک برقی، ترمز دیسکی جلو و عقب، سیستم هشدار برخورد از جلو با قابلیت ترمزگیری اتوماتیک، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل خودرو در سرازیری، کنترل کشش، کمکی شروع حرکت در سربالایی، رادار نقطه کور، کنترل لغزش، سیستم پایش فشار باد تایرها، سنسور دنده عقب، دوربین دنده عقب، کروز کنترل تطبیقی و … است.

فوتون تونلند اتوماتیک G7 در زمینه امکانات رفاهی نیز کاملا دست پر بوده و دارای نمایشگر دیجیتالی 10.25 اینچی در میان داشبورد، نمایشگر دیجیتالی کامپیوتر سفری در پشت فرمان، صندلی برقی راننده قابل تنظیم در شش جهت، گرمکن صندلی های جلو، آینه های تاشو برقی گرمکن دار، رینگ ۱۸ اینچی آلومینیومی، تایرهای آفرودی AT، سنسور نور، سنسور باران، مد رانندگی اکو و اسپرت، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، شیفترهای تعویض دنده در پشت فرمان، چراغ روشنایی در روز، قفل دیفرانسیل عقب، رولبار عقب، چراغ های LED نئون تایپ عقب، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، کلیدهای کنترلی روی فرمان و … است.

رقبا و قیمت

رقبا و قیمت

همانطور که اشاره شد تعداد پیکاپ های قابل عرضه بسیار زیاد هستند اما در نسخه اتومایک رقبا حاضر فعلا محدود به محصولاتی نظیر پیکاپ کلوت مکث موتور ، پیکاپ تازه رونمایی شده بهمن G9 و آمیکو آسنا اتوماتیک می باشد.

ایران خودرو دیزل هنوز قیمت پیکاپ فوتون تونلند (تانلند) اتوماتیک را اعلام نکرده. اما پس از برگزاری کارکلینیک، قیمت نهایی این پیکاپ جذاب مشخص خواهد شد. ایران خودرو دیزل وعده قیمت رقابتی را برای این پیکاپ فوتون تانلند اتوماتیک داده و یقینا قیمت آن با توجه به موتور قدرتمندتر، کیفیت ساخت بالاتر و گیربکس اتوماتیک مدرنی که دارد از پیکاپ فوتون نیوفیس بنزینی و دیزلی با گیربکس دنده ای بالاتر است.

 

تصاویر از سایت خودرونویس

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1401/9/14
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط