icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین چالش های پیش روی خودروی الکتریکی از نگاه جنرال موتورز

چالش های پیش روی خودروی الکتریکی از نگاه جنرال موتورز

comments 0 1398/9/10

همه ما می دانیم که خودروهای الکتریکی در آینده پادشاه بدون چون و چرا بازار خواهند شد . جنرال موتورز نیز به عنوان یکی از خودروسازان بزرگ جهان هم نیز به این مهم متعقد است ،اما رئیس این شرکت متعقد نباید به این زودی ها منتظر حذف خودروهای درون سوز و تولید انبوه خودروهای الکتریکی باشیم.  از نظر او چالش‌های موردبحث باعث می‌شوند خودروهای الکتریکی فعلاً به‌صورت انبوه مورد انتخاب عموم خریداران نباشند.

مارک روس می‌گوید چالش‌های اصلی خودروهای الکتریکی در زمان حال محدوده حرکتی، هزینه و قیمت و راحتی مالکیت است.

او خاطرنشان می‌سازد محدوده حرکتی خودروی الکتریکی بزرگ‌ترین مانع برای مقبولیت این دست از خودروهاست. اگرچه برخی افراد ادعا می‌کنند جایگاه‌های شارژ بیشتر باعث خواهند شد این نگرانی رفع شود اما مارک روس با این نظر موافق نبوده و می‌گوید:

مردم هنوز هم به دنبال حداکثر برد یک خودرو تا زمان سوخت‌گیری و شارژ بعدی خواهند بود.

او با گفتن اینکه مطالعات نشان داده مشتریان خواهان حداقل برد 483 کیلومتری برای خودروهای الکتریکی هستند از ادعاهای خود دفاع می‌کند. همین چند روز پیش بود که ماری بارا مدیرعامل جنرال موتورز اظهارات مشابهی داشت و برد 483 کیلومتری را نقطه‌ای مناسب برای خودروهای الکتریکی دانست. او گفته بولت 2020 با برد 417 کیلومتری به این مرز نزدیک شده است.

یکی دیگر از مشکلات خودروهای الکتریکی فقدان زیرساخت‌های شارژ دوباره است. روس می‌گوید تحقیقات نشان داده نبود جایگاه‌های شارژ یکی از دلایل اصلی مشتریان برای عدم انتخاب خودرویی الکتریکی است.

روس می‌گوید برای حل این مشکل باید خودروسازان، کمپانی‌های شارژ، گروه‌های صنعتی و دولت‌ها با یکدیگر کار کنند تا بیشترین میزان جایگاه شارژ تأسیس شود. تعدادی از خودروسازان قبلاً باهم همکاری کرده‌اند تا با تأسیس شرکت‌هایی همچون EVgo و Electrify America زیرساخت‌ها را بهبود بخشند اما فعلاً کار زیادی روی زمین مانده است.

جنرال موتورز همچنین خواهان افزایش جایگاه‌های شارژ شخصی است. این موضوع مهمی محسوب می‌شود زیرا نزدیک به 95 درصد شارژ خودروهای الکتریکی در خانه یا محل کار صورت می‌گیرد و به همین خاطر جنرال موتورز می‌خواهد همکاری‌هایی با پیمانکاران برای نصب جایگاه‌های شارژ مناسب در خانه‌ها صورت پذیرد.

نهایتاً به بحث هزینه‌ها و قیمت می‌رسیم. اگرچه خودروهای الکتریکی چند هزار دلاری گران‌تر از نمونه‌های درون‌سوز هستند اما روس می‌گوید سیستم‌های الکتریکی خودروها در آینده‌ای نزدیک ارزان‌تر خواهند شد و جذابیت بیشتری برای طیف گسترده‌ای از مشتریان خواهند داشت.

حتی زمانی که تمامی این مشکلات حل شود خودروسازان نیازمند تولید خودروهای الکتریکی بهتری در مقایسه با نمونه‌های درون‌سوز خواهند بود تا مشتریان آن‌ها را قبول کنند. روس همچنین خاطرنشان می‌سازد خودروهای الکتریکی باید جذاب باشند و تنوع بالایی از نظر ابعاد و شکل بدنه ارائه نمایند

این مشکلات یک‌شبه حل نخواهند شد اما جنرال موتورز اخیراً تائید کرده اولین پیکاپ الکتریکی خود را در سال 2021 روانه بازار خواهد کرد تا این فرایند سرعت بگیرد. پس از آن نیز طیف وسیعی از خودروهای الکتریکی از جمله کراس اوور الکتریکی کادیلاک تولید خواهند شد.

user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/9/10
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط