icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین کادیلا ،ال 90 ایرانیزه شده سایپا

کادیلا ،ال 90 ایرانیزه شده سایپا

comments 0 1401/10/29

ظاهرا خودروی جدید سایپا و پارس خودرو که براساس پلتفرم تندر ۹۰ ساخته خواهد شد؛ کادیلا نام‌گذاری شده است. اسم این پروژه قبلا، P90 اعلام شده بود.

 

نام کادیلا هنوز به طور رسمی توسط سایپا اطلاع‌رسانی نشده است . به احتمال فراوان، طی هفته‌های آینده از این خودرو رونمایی خواهد شد. این نام‌گذاری  باتوجه به شباهت کادیلا و برند امریکایی کادیلاک، بحث برانگیز به نظر می‌رسد. سایپا در تلاش است با استفاده از پلتفرم تندر ۹۰ که حق بهره‌برداری قانونی آن‌ را دراختیار دارد، محصولی با ظاهر متفاوت از رنو L90 و داچیا لوگان تولید کند.

 

براساس اعلام سایپا، پارس خودرو کادیلا با پیشرانه داخلی سازی شده EC5 پژو (نمونه بهینه پیشرانه TU5) تولید می‌شود که ۱۱۰ اسب بخار قدرت و ۱۴۷ نیوتن متر گشتاور دارد. در این خودرو از جعبه دنده پنج سرعته دستی (۵F۱۸)  مشابه به سایپا شاهین استفاده شده است.

 

نمای داخلی این خودرو تفاوت زیادی با رنو ساندرو پارس خودرو ندارد و درون کابین با همان داشبورد ساده رنو مواجه هستیم. تغییرات نمای داخلی کادیلا نسبت به ساندرو صرفا به مجموعه آمپر و غربیلک فرمان جدید خلاصه می‌شود.

 

در نمای خارجی و از دید رو‌به‌رو، سایپا برای اولین‌بار از ادوات کروم براق در نقش خط متصل‌کننده چراغ‌های جلو استفاده کرده است. این ترفند، در خودروهای چینی و خصوصا کراس‌اورهایی مثل چانگان CS۷۵ وجود دارد. در پیش‌نمایش سایپا P۹۰، چراغ‌های بزرگ با نوار LED روشنایی روز، جای‌گزین کاسه‌چراغ‌های نسبتا کوچک تندر ۹۰ شده‌اند. این مدل، از جلوپنجره ۶ ضلعی شبیه به نمونه‌های موجود در خودروهای قدیمی هیوندای استفاده می‌کند و مه‌شکن‌های لامپی (هالوژنی) در طرفین سپر دارد.

شاید بتوان با ارفاق، از طراحی نمای روبرو رضایت داشت؛ اما در عقب، چراغ‌های بزرگ و ناهماهنگ با سبک طراحی خودرو نصب شده‌اند که حالتی ناخوشایند دارند. پلاستیک سیاه در سپر، نشان تجاری سایپا در وسط کاپوت عقب و کشیدگی بی‌دلیل چراغ‌ها به طرفین بدنه، نکات منفی در طراحی پشت سایپا P90 هستند. از سویی دیگر، می‌توان امیدوار بود ناهماهنگی در طراحی ادوات عقب خودرو، برای مدل نهایی و تولید انبوه، اصلاح شود.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1401/10/29
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط