icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین 0 تا 100 دوره آموزشی برق خودرو دانشگاه صنعتی شریف

0 تا 100 دوره آموزشی برق خودرو دانشگاه صنعتی شریف

comments 0 1401/8/17

آیا می‌دانید مشاغل مرتبط با خدمات  برق خودرو درآمد خوبی در همه جای دنیا مخصوصاً ایران دارند؟ آیا علاقه‌مند هستید که به بازار خدمات خودرو وارد شوید؟ آیا در بازار خودرویی شاغل هستید اما می‌خواهید درآمد بیشتری کسب کنید؟ آیا می‌خواهید در کشوری دیگر شغلی پیدا کنید؟ این مقاله را تا انتها بخوانید.

بازار خدمات خودرو شامل تعداد زیادی شغل مانند، مکانیکی، جلوبندی‌سازی، صافکاری و نقاشی، خدمات برقی خودرو یا به‌اصطلاح بازار باتری‌سازی و ... است. از بین مشاغل خدماتی خودرو خدمات برقی خودرو نسبت به سایر خدمات تعمیراتی به‌روزتر و دارای آینده شغلی بهتری است.

چرا خدمات برقی خودرو؟!!

 دلایل زیادی برای انتخاب خدمات برقی خودرو به‌عنوان یک شغل وجود دارد. برخی از این دلایل در ادامه آمده است.

  • تجهیزات برقی خودرو ها روزبه‌روز بیشتر می‌شوند بنابراین نیاز به خدمات بیشتری دارند.
  • خدمات تعمیرات برقی خودرو نیاز به فعالیت‌های بدنی کمتری نسبت به مشاغل دیگر مثل تعمیرات مکانیکی خودرو دارد، بنابراین یک فرد می‌توان تا سنین بالاتری در این شغل فعال بماند
  • به دلیل نیاز به دانش بالاتر، اجرت خدمات برقی تخصصی در خودرو ها نسبت به سایر مشاغل تعمیراتی خودرو بیشتر است. این یعنی امکان درآمد بیشتر
  • خدمات برقی خودرو در دنیا نیز بازار خوبی دارد و توانمندی افراد در این بخش، راحت‌تر پذیرش می‌شوند.

به کم قانع نباشید. افق دیدتان را بالا ببرید

   تعمیرات برقی خودرو شامل طیف بزرگی از خدمات است که از موارد ساده مانند تعمیرات سیستم‌های ساده برقی تا موارد پیچیده؛ مانند تعمیرات ECU یا ریمپ کردن را شامل می‌شود. هرچه در سطوح بالاتر خدمات بدهید درآمد شما بیشتر خواهد شد باتوجه‌به اینکه دانش کاربردی اهمیت زیادی در پیشرفت این مشاغل دارد روش استاد، شاگردی که روش سنتی در بازار ایران است پیشنهاد نمی‌شود؛ چون در آن روش مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا به مهارت موردنظر برسید؛ بنابراین برای رشد و کسب درآمد بیشتر در این بازار باید آموزش ببینید.

 

برنامه داشته باشید

  آموزش بدون برنامه، هدردادن وقت است. اگر می‌خواهید جایگاه خوبی در بازار تعمیرات خودرو داشته باشید، باید با برنامه پیش بروید. اگر هیچ تجربه و دانش کاربردی در بخش خدمات خودرویی ندارید. پیشنهاد می‌شود ابتدا مدتی در کنار استادکار ماهر انجام تعمیرات ساده برقی در خودرو را تجربه کنید. سپس وارد کلاس‌های مهارت‌آموزی شوید.

از دوره‌های مقدماتی شروع کنید

 از دوره‌های مقدماتی شروع کنید

 دوره برق خودرو های داخلی ایمگ شروع خوبی برای آشنایی با دانش کاربردی مقدماتی است. توجه کنید دانش‌پایه شاید از بسیاری طرق قابل دریافت باشد؛ اما باتوجه‌به اینکه تمامی خدمات خودرویی در حوزه برق بر اساس قوانین و اصول برق خواهد بود تسلط بر دانش کاربردی برق بسیار اهمیت دارد و مهارت‌های بعدی همه بر این پایه استوار هستند.

دوره‌های برق خودرو های داخلی ایمگ در کارگاه مکانیک خودرو دانشگاه صنعتی شریف زیر نظر اساتید خبره انجام می‌شود، پس از ارائه دانش کاربردی در مورد اصول الکتریسیته، استفاده از این قوانین در شیوه عیب‌یابی عمومی در سیم‌کشی خودرو ها آموزش داده می‌شود. نقشه‌خوانی الکتریکی از مهارت‌های بسیار مهم در حوزه عیب‌یابی و تعمیرات برقی خودرو ها است که در دوره برق خودرو های داخلی ایمگ به‌صورت کاربردی با بررسی نقشه و کار روی خودرو ها در کارگاه انجام می‌شود. بررسی نقشه سیستم‌های مختلف الکتریکی مانند سیستم شارژ و استارت، سیستم روشنایی، سیستم قفل مرکزی، شیشه بالابر، برف‌پاک‌کن، فن خنک‌کننده، راهنما و فلاشر روی تابلو های آموزشی و خودرو های و مختلف شیوه علمی/عملی عیب‌یابی در آن مدارها آموزش داده خواهد شد. استفاده از کتاب‌های راهنمای تعمیرات یکی دیگر از اصولی اولیه تعمیرات و عیب‌یابی سیستم‌های برقی در خودرو ها است. روش پیداکردن نکات تعمیراتی در کتب راهنما و استفاده از آن در عیب‌یابی وابستگی شما را به دیگران کمتر می‌کند. اگرچه هیچ‌گاه نمی‌تواند جای تجربه را کاملاً پر کند. مدرسین گروه ایمگ تجربه فراوان بازار کار خود را با شما به اشتراک قرار می‌دهند تا با سرعت بیشتر به‌پیش بروید.

تجربه کنید، انتخاب کنید

   اگر تجربه کمی در بازار دارید، پس از گذراندن دوره برق خودرو های داخلی، کار را تجربه کنید، مهارت‌های آموزش‌داده‌شده را بکار ببندید. مهارت‌های عیب‌یابی را بکار ببندید. شاید در ابتدا سخت باشد؛ اما اگر با آن اخت بگیرید می‌بینید بسیار کارآمد هستند. با کمک تکنیک‌های آموزش‌داده‌شده سرعت عیب‌یابی را افزایش دهید. مشکلات را سریع‌تر پیدا کنید و به درآمد بیشتری برسید. برای ادامه توسعه شغلی برنامه بریزید. توجه کنید که می‌توانید از این مرحله به بعد شاخه‌های مختلفی را انتخاب کنید. شاخه‌های مانند تعمیرات انژکتور که بیشتر به بخش مکانیکی ارتباط پیدا می‌کند و یا تعمیرات سیستم‌های مالتی پلکس خودرو ها یا حتی دورهای تعمیرات اجزا الکترونیکی مانند تعمیرات ECU و ریمپ .توجه کنید که هر شاخه خود دارای آموزش‌های تخصصی مرتبط است؛ بنابراین تصمیم بگیرید. اما متوقف نشوید.

 

متوقف نشوید، حرکت کنید

 صنعت خودرو همیشه در حال پیشرفت است. اگر متوقف شوید؛ یعنی خود را از درآمدهای بیشتر محروم کردید. بیشتر خودرو های امروزی از تکنولوژی مالتی پلکس در سیم‌کشی خودرو استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگر می‌خواهید در این مسیر گام بردارید حتماً به مهارت در این بخش نیاز دارید. در دوره آموزشی مالتی پلکس ایمگ ضمن آشنایی با اهداف و اجزا سیستم مالتی پلکس در خودرو، در کارگاه‌های مجهز یونیت‌ها و اجزا شبکه مالتی پلکس در چند خودرو آموزش داده می‌شود. سپس با کار عملی روی خودروها به مهارت‌آموزی در این بخش پرداخته می‌شود. شیوه عیب‌یابی عمومی در خودرو های مالتی پلکس، استفاده از دستگاه دیاگ در بررسی و روش عیب‌یابی خودرو های مالتی پلکس، شناسایی یونیت‌های مختلف، وظیفه و عملکرد آنها، بررسی ورژن نرم‌افزار و تشخیص نیاز به آپگرید (Upgrade) یا داون گرید( (Downgrade)  در هر یونیت، بررسی پارامترهای هر ECU و ارتباط آن با عیب‌یابی، نحوه استفاده از تست عملگرها برای تشخص محل عیب در مدار بیان و بررسی می‌شود. تعاریف آپشن‌های مختلف مانند تعریف سوئیچ، تعریف سایز تایر، تعریف تجهیزات یدکی جدید یا فعال و غیرفعال‌کردن برخی آپش ها به‌صورت عملی روی خودرو آموزش داده می‌شود.

 

شاخه موردعلاقه خود را انتخاب کنید

شاخه موردعلاقه خود را انتخاب کنید

  اگر به فعالیت‌های برقی در بخش موتور علاقه‌مند هستید سیستم مدیریت سوخت و جرقه یا همان سیستم انژکتوری توسعه شغلی خوبی برای شما به شمار می‌رود. دوره انژکتور خودرو های داخلی ایمگ آموزش سیستم‌های برقی و کاربرد آن در عملکرد موتور است. در این دوره تخصصی شما زیر نظر مدرسین مجرب با ساختار سیستم سوخت‌رسانی انژکتور در خودرو آشنا می‌شوید. تمامی سنسورها مانند سنسور دور موتور، میل سوپاپ، ناک، مپ، دمای آب، دریچه گاز آشنا شده آثار خرابی و روش آزمایش آنها را به‌صورت عملی روی خودرو انجام خواهید داد علاوه بر سنسورها، عملگرها سیستم مانند انژکتور، رگولاتور ریل سوخت، پمپ‌بنزین، شیر برقی کنیستر و ... مورد بررسی قرار خواهد گرفت. تفاوت‌های سنسورها و عملگرهای مورداستفاده در خودرو های مختلف و استفاده از دستگاه دیاگ برای بررسی پارامترهای سنسورها و تست عملگرها از مباحت مهم مطرح شده در این دوره آموزشی است. برای ورود به این دوره پیشنهاد می‌شود که دوره برق عمومی خودرو های داخلی را گذرانده باشید. تا از مفاهیم کلیدی و مخصوصاً روش عیب‌یابی عمومی مدارها و نقشه‌خوانی آن در این دوره با سهولت بیشتری استفاده کنید. گذراندن دوره مالتی پلکس برای ورود به دوره انژکتور ضرورتی ندارد اگرچه در ادامه توسعه شغلی و باتوجه‌به اینکه مدیریت موتور در بیشتر خودرو های امروزی از تکنولوژی مالتی پلکس استفاده کرده است ضروری به نظر می‌رسد.

 

این پایان راه نیست

  دوره‌های ذکر شده فقط بخش کوچکی از دوره‌های تخصصی خودرو در ایمگ است. گروه ایمگ با کمک کادر مجرب، اساتید خبره و تجهیزات به‌روز کارگاهی همواره شما را در مسیر توسعه شغلی و کسب مهارت‌های بالاتر و درآمدهای بیشتر همراهی خواهد کرد. در پایان تمامی دوره ها به شما گواهی موفقیت اتمام دوره دو زبانه (فارسی - انگلیسی) از طرف دانشگاه شریف اعطا خواهد شد.

راههای ارتباطی با مجموعه ایمگ

www.ameg.ir

info@ameg.ir

09120344551-52

برچسب ها:

رپرتاژ
user-img

نویسنده :

رپرتاژ

comments 0 1401/8/17
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط