icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو آزاد راه تهران-شمال بصورت آزمایش زیر بار ترافیکی رفت+نرخ عوارض

آزاد راه تهران-شمال بصورت آزمایش زیر بار ترافیکی رفت+نرخ عوارض

 با دستور رئیس‌جمهور، از ساعت ۱۲ ظهر امروز عبور آزمایشی از منطقه یک آزادراه تهران-شمال آغاز شد.

چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ 1 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو-خیراله خادمی که از صبح امروز برای نظارت بر عبور آزمایشی از آزادراه تهران-شمال در این پروژه حضور دارد، از تاکید وزیر راه و شهرسازی جهت آمادگی کامل پروژه برای افتتاح خبر داد و گفت: بر اساس دستور وزیر راه، باید تا 30 بهمن ماه تمامی تجهیزات و ماشین‌آلات شرکت‌های پیمانکاری با اتمام کار خود از پروژه خارج شوند و مسیر برای افتتاح رسمی آماد شود.مدیرعامل شرکت توسعه ساخت و زیربناهای حمل‌ونقل کشور گفت: فردا نیز این تردد آزمایشی انجام می‌شود و اوایل اسفندماه نیز قطعه یک آزادراه تهران – شمال افتتاح خواهد شد. تردد آزمایشی در این دو روز که هر روز دو ساعت خواهد بود برای خودروها رایگان است.

وی همچنین تاکید کرد عوارض عبور از قطعه یک آزادراه تهران - شمال به صورت الکترونیکی و شناور است و مبلغ آن زیر 50 هزار تومان خواهد بود!

خیرالله خادمی اظهار کرد: هم‌اکنون تردد آزمایشی از قطعه یک آزادراه تهران – شمال آغاز شده است و تا ساعت 14 امروز ادامه دارد. همچنین فردا نیز در ساعت 12 تا 14 این تردد آزمایشی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: البته پیشنهاد ما انجام تردد آزمایشی به مدت سه ساعت بود اما راهور به ما این مدت زمان را دو ساعت اعلام کرده بود.

مدیرعامل شرکت توسعه ساخت و زیربناهای حمل‌ونقل کشور همچنین درباره‌ی افتتاح رسمی آزادراه تهران – شمال، اظهار کرد: این آزادراه اوایل اسفندماه به صورت رسمی افتتاح خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: عملیات اجرایی منطقه یک آزادراه تهران-شمال مدت هاست به اتمام رسیده و آنچه در حال انجام بود در ارتباط با ارتقای سطح ایمنی پروژه صورت می‌پذیرفت. این عبور آزمایشی هم در همین راستا و جهت تست مسیر، تجهیزات و موارد ایمنی است و بهره‌برداری رسمی با حضور رئیس‌جمهوری در اسفندماه خواهد بود.

خادمی با اشاره به توان بالای مهندسی داخل کشور اظهارکرد: آنچه امروز مشاهده می‌کنیم حاصل تلاش مهندسان ایرانی است که توانستند این پروژه عظیم رامطابق با استانداردهای روز دنیا به سرانجام برسانند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه یادآور شد: بایست این مسئله را در نظر داشته باشید که 80 درصد کار در منطقه یک آزادراه تهران-شمال از ابتدای سال 1394 تاکنون انجام شده؛ یعنی هر سال تقریبا به اندازه 19 سال گذشته کار شده است.

وی ادامه داد: در طول این 5سال به طور متوسط 5000 نفر به طور مستقیم با تعداد 1200 دستگاه ماشین‌آلات راهسازی در بالای 100 جبهه کاری با تمام توان شبانه­روز در این پروژه فعالیت کردند.

فاز یک آزادراه تهران – شمال چه ویژگی هایی دارد؟

فاز اول آزادراه تهران – شمال ۳۲ کیلومتر است و تقاطع اتوبان آزادگان و همت را به منطقه شهرستانک متصل می کند. این مسیر توانسته تا حدود ۶۰ کیلومتر از مسافت میان این دو نقطه را نسبت به گذشته کاهش دهد و در بحث زمانی صرفه جویی یک ساعت و نیمه را داشته باشد. بر اساس معیارهای روز فاز یک این آزادراه نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان ارزش گذاری شده و همین قطعه می تواند در سال ۸۴ میلیون لیتر صرفه جویی مصرف بنزین را داشته باشد.

این آزادراه از حاشیه شهرها و روستاهای مختلفی گذر می کند و بدون ورودی و خروجی به این مناطق، از کنارها عبور می کند. رانندگان این امکان را ندارند تا در این مسیر ۳۲ کیلومتری تغییر مسیر دهند و یا به سمت مسیر بالعکس بروند. فاز اول آزادراه تهران – شمال از تونل ها و پل های زیادی تشکیل شده و در کمتر موقعیتی برای حرکت خودروها از مسیرهای هم سطح استفاده شده است. یکی از طولانی ترین تونل های این قطعه «تونل تالون» نام داشته که طول ۴۸۵۰ متری را دارد.

نرخ عوارضی برای تردد در فاز اول چه قدر است؟

مسئولان مربوطه امروز با افتتاح آزمایشی فاز اول آزادراه تهران – شمال مبلغ دقیقی را برای نرخ عوارض آن اعلام نکردند. اما به صورت قطعی گفته می شود که قطعا عددی کمتر از ۵۰ هزار تومان برای هر بار تردد تعیین خواهد شد. به گفته برخی منابع آگاه از اوایل اسفند ۱۳۹۸، با آغاز به کار رسمی فاز اول این آزادراه نرخ ۳۰ هزار تومان برای هر بار تردد اعلام می شود.

نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img

مهرداد 1398/11/26
4:34:23

رفت و برگشت از این قطعه ۳۰ هزار تومنه یا هر طرفش ۳۰ تومنه و مجموعا ۶۰ هزار تومن باید داد؟

آخرین مطالب