icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو بلاتکلیفی باقی خودروهای دپو شده در گمرکات کشور

بلاتکلیفی باقی خودروهای دپو شده در گمرکات کشور

در شرایطی با پایان مهلت ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک، حدود ۶ هزار و ۶۰۰ خودرو ترخیص شدند که بیش از هزار خودروی دیگر به‌دلیل اتمام مهلت هیات دولت، امکان خروج از گمرک پیدا نکردند، حال وزیر صمت عنوان می‌کند که مهلت اتمام‌شده دیگر تمدید نخواهد شد.

شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو-با توجه به ممنوعیت واردات خودرو از سال گذشته بیش از 13 هزار خودرو در گمرکات، مناطق ویژه اقتصادی و همچنین مناطق آزاد امکان ترخیص نیافتند، این در حالی است که دولت با در نظر گرفتن دو مهلت زمانی به وارد‌کنندگان، مجوز خروج خودروهای وارداتی را صادر کرد. به این ترتیب هیات وزیران مهلت چهارماهه خروج وارداتی‌ها را دو ماه دیگر تمدید کرد و وارد‌کنندگان تا 16 تیرماه سال‌جاری فرصت یافتند خودروهایی را که از ثبت‌سفارش قانونی برخوردار بودند از گمرکات ترخیص کنند. با این شرایط به گفته مقامات گمرکی کشور حدود 6 هزار و 600 خودروی دپو شده تا پایان 16 تیرماه از گمرکات کشور، مناطق ویژه و آزاد خارج شدند و باقی خودروها که به گفته‌ای، تعداد آنها بیش از هزار دستگاه است امکان ترخیص نیافتند. در مورد دلایل عدم‌خروج این خودروها رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرده که برخی از خودروهای دپو شده دارای ظرفیت موتور بیش از 2500 سی‌سی بودند و برخی دیگر ضوابط فنی را پاس نکردند و استاندارد آنها تایید نشد. وی همچنین تاکید کرده که برخی دیگر نیز با موانع قضایی مواجه بودند و از طرف دادگاه‌های مختلف توقیف شده‌اند که این موارد از اختیارات وزارت صنعت خارج است. اظهارات رحمانی در شرایطی است که معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران پنج‌شنبه گذشته آخرین آمار ترخیص خودرو تا پایان مهلت تعیین شده را 6 هزار و 653 هزار دستگاه عنوان و در عین حال اظهار کرده که 340 دستگاه به‌رغم اینکه اظهار شده به مرحله دریافت پروانه نرسیده است و صاحبان هزار و 48 دستگاه با وجود دریافت پروانه گمرکی موفق به ترخیص نشده‌اند.

ارونقی درباره دلیل عدم‌خروج هزار و 40 دستگاهی که پروانه آنها صادر شده است، یادآور شده که به هر صورت گمرک، تسهیلاتی را در نظر گرفته بود و این احتمال را می‌داد که با انقضای تاریخ تعیین‌شده، دیگر مصوبه تمدید نشود؛ بنابراین سیستم را به نوعی تعریف کرد که صاحبان خودرو بتوانند بعد از پرداخت حقوق ورودی، پروانه دریافت کنند و در ادامه برای صرف حداقل زمان، به درب خروج گمرک هدایت شده تا با ارائه سایر مجوزهای قانونی از جمله استاندارد، خودروی آنها ترخیص شود؛ اما بنا به دلایل مختلفی این تعداد خودرو ترخیص نشدند، از این رو اگر هیات وزیران مهلت را تمدید کند، با دریافت مجوز یا رفع مشکلات مربوطه ترخیص خواهند شد. وی در مورد اینکه تعداد خودروهایی که ترخیص شده یا پروانه دریافت کرده‌اند، به حدود 8 هزار دستگاه رسیده و با 13 هزار دستگاه اعلام شده فاصله دارند، این گونه توضیح داد که مابقی به دلایلی از جمله عدم‌اظهار به گمرک یا داشتن پرونده‌های قضایی تحت رسیدگی قرار دارند. با توجه به اظهارات ارونقی مشخص است که برخی خودروها با روند کند کسب مجوز از برخی مراجع همچون سازمان ملی استاندارد و همراه با انقضای مهلت دوم هیات دولت موفق به ترخیص خودروی دپویی نشدند، این در شرایطی است که وزیر صنعت عنوان کرده با توجه به اینکه پیش از این یک مرتبه این مهلت تمدید شده بود، فعلا مهلت دیگری نخواهیم داد. در این زمینه برخی کارشناسان در نظر گرفتن مهلت از سوی هیات دولت برای ترخیص خودروهای دپویی را برخلاف مقررات جاری می‌خوانند، این در شرایطی است که به‌دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب مشخص بود که در مهلت دوم نیز تمامی خودروها امکان ترخیص نخواهند یافت. اینکه وزیر عنوان کرده در نظر گرفتن مهلتی دیگر منتفی است این سوال را مطرح می‌کند که تکلیف وارد‌کنندگانی که هم‌اکنون از مشتریان خود بابت ترخیص خودروهای ثبت نامی، پول طلب کردند و تا مراحل پایانی خروج خودروهای وارداتی از گمرکات نیز پیش رفته‌اند، اما به در بسته انقضای مهلت دولت برخوردند چه می‌شود؟

نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب