icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو آیا داتسون ژاپن اجازه ورود به بازار ایران را بدست خواهد آورد.

آیا داتسون ژاپن اجازه ورود به بازار ایران را بدست خواهد آورد.

چند وقت پیش خبر از تلاش داتسون برای ورود به بازار ایران در رسانه های منتشر شد.اما آیا این خودرو ساز ارزان قیمت می تواند مجوز ورود به بازار ایران را بدست آورد.

شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو: چند وقت پیش خبر از تلاش داتسون برای ورود به بازار ایران در رسانه های منتشر شد.اما آیا این خودرو ساز ارزان قیمت می تواند مجوز ورود به بازار ایران را بدست آورد.

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری "پردیس خودرو" احتمال ورود نیسان داتسون ژاپن به ایران افزایش یافته است اما قیمت پایین و رقابت این محصول با قیمت پایینش با برخی محصولات مانند تیبا ، ورود و قیمت این محصول در ایران را در پرده ابهام نگه می دارد.

یک منبع آگاه از مذاکرات فشرده پارس خودرو با نیسان ژاپن خبر داد این منبع آگاه همچین امکان ورود و ساخت محصولاتی که  رقیب رنو در ایران هستند را هم امکان پذیر دانست.

رنو 44 سهام نیسان را در اختیار دارد و قصد دارد چندین محصول جدید از جمله کیلیو و کپچر و خودرو ارزان قیمت کوئید را با قیمت 25 میلیون تومان در ایران تولید کند . حال احتمال حضور نیسان شریک شرکت رنو درست در همان بخش در بازر کمی گیچ کننده است .

پیمان کارگر مدیر خاورمیانه رنو و مدیر عامل رنو ایران در پاسخ به این پرسش اقتصاد نیوز که در آینده وضعیت شریک رنو  یعنی شرکت نیسان در ایران چگونه خواهد بود؟ توضیح می دهد نیسان هم به موازات رنو در حال مذاکره با طرف‌های ایرانی است و می‌خواهند در صنعت خودرو ایران سرمایه‌گذاری کنند. در اتحاد رنو نیسان مشکلی برای رقابت درونی نیست. ما آماده رقابت با شریک خود نیسان هم در بازار ایران هستیم. هم‌اکنون رنو با کپچر با نیسان جوک در جهان در بسیاری از بازارها رقابت می‌کند.

 البته حضور محصولات نیسان به غیر از چالش با رنو مشکل دیگری هم دارد و آن مدیران صنایع خودرو سازی در ایران و همکاری این شرکت ها با شرکای چینی است .
به تازگی رنو تولید محصول جدید خود ساندرو را در پارس خودو آغاز کرده است ولی مدیران پارس خودرو به دلیل بر هم نخوردن بازار محصول دیگری چینی پارس خودرو یعنی خودروهای برلیان سعی در افزایش قیمت محصولات رنو ساندرو دارند .

یک منبع آگاه در رنو در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز یکی از مشکلات این شرکت با سایپا و پارس خودرو را قیمت گذاری محصولات جدید رنو دانست که قرار است در سایپا و پارس خودرو تولید شود.

وی گفت مثلا یکی از مشکلات این است که قیمت ساندرو را می خواهند بالا ببرند تا بازار خودرو های برلیانس در پارس خودرو بهم نخورد.
شرکت پارس خودرو زیر مجموعه سایپا هم اکنون با سه شرکت چینی برلیانس ،جین بی و ژنگ ژو همکار شده است .

دو خودرو برلیانس H330، H320 محصولات جدید چینی پارس خودرو هستند که این شرکت برای آنکه بازار این دو خودرو بر هم نخورد شرکت رنو را زیر فشار قرار داده تا قیمت ساندرو را افزایش دهد. ابتدا قرار بود ساندرو حدود3 میلیون تومان گران تر از تندر 90 باشد. اما مدیران پارس خودرو قصد دارند در آینده قیمت این خودرو را به 45 میلیون تومان برسانند تا بازار خودرو های چینی بر هم نخورد .

برلیانس H320 با قدرت موتور103 اسب بخاری ، دو اسب بخار کمتر از ساندرو قدرت دارد و قیمتی بالای 45 میلیون تومان دارد و در صورتی که ساندرو محصول جدید رنو در شرکت پارس خودرو 40 میلیون یا زیر 40 میلیون تومان فروخته می شد بازار این خودرو چینی کاملا بر هم می خورد .

با ورود برخی خودروهای نیسان به خصوص داتسون ارزان ترین محصول نیسان ژاپن چالش برای باقی محصولات داخلی خودرو سازان داخلی مخصوصا گروه سایپا بسیار افزایش خواهد یافت .

نیسان داتسون هم اکنون قیمتی در حدود 6 هزار دلار دارد که این قیمت امکان تولید این خودرو  با قیمت بین 25 تا 30 میلیون تومان با داخلی سازی مناسب در ایران  را فراهم می کند. قیمتی که به احتمال زیاد بازار خودرو سازان ایران را کاملا بر هم خواهد زد. این خودرو همچنین می تواند رقیب سر سخت رنو کوئید و خودرو رنو ساندور باشد .
رنو کوئید با قیمت 5 هزار دلار قرار است 25 میلیون تومان توسط رنو در ایران تولید شود حال اگر داتسون هم وارد بازار شود و بتواند قیمت نزدیکی با کوئید داشته باشد رقیب جدی این خودرو خواهد بود . از طرفی به دلیل تکنولوژی و طراحی جدید بسیاری از خریداران خودرو هایی مانند پراید ، تیبا ، پژو 206 و بسیاری از خودرو های چینی هم به دنبال خرید یک خودرو شهری خوب و کم مصرف هستند که به سمت خرید این خودرو خواهند رفت که این عامل بازار خودرو ایران را دچار تحول می کند به همین دلایل عده ای معتقدند مافیای صنعت خودرو نمی گذارند این محصول با قیمت ارزان قیمتش در ایران تولید شود .

 

البته نیسان داتسون با توجه به قیمت ارزانش می تواند یکی از بهترین خودروهای برای تولید در ایران با قیمت مناسب برای قشر متوسط باشد . با توجه به قیمت شش هزار دلاری این خودرو در صورت ساخت داخل می تواند از تیبا هم ارزان تر باشد.

برای خیلی از ایرانی ها خودرو ژاپنی داتسون خاطره انگیز است . خودرویی که مدت ها در گروه نیسان خبری از آن نبود اما حدود دو سال است که شرکت نیسان ژاپن دوباره این برند را احیا کرده است .
در گروه نیسان خودروهایی که قیمت بالایی دارند با نشان اینفینیتی عرضه می شوند و خودروهای بسیار ارزان قیمت با نشان داتسون وارد بازار می شوند .
هم اکنون این خودرو در بازار های هند ،اندونزی ، روسیه و آفریقای عرضه می شود.قیمت این محصول از حدود 6 هزاردلار شروع می شود .
سابقه خودروسازی داتسون به 1914 میلادی برمی‌گردد. سه حرف دات حرف اول فامیل سه مهندس است که با رؤیای ساخت یک خودروی تمام ژاپنی شرکتی تاسیس کردند که در سال 1933 به مالکیت نیسان درآمد. نیسان تا اوایل دهه هشتاد از این برند استفاده می‌کرد و موفقیت زیادی در حضورش در بازار آمریکا داشت.

حالا نیسان می‌خواهد داتسون این موفقیت را برایش در بازارهای جدید به ارمغان آورد. همان موفقیتی که داچیا با خودروهای ارزان‌ قیمت خود برای رنو به دست آورده است.

شرکت نیسان در سال 99 میلادی با فروش 44 درصد سهامش به رنو زیر مجموعه گروه رنو نیسان شد.

کارلوس گون مدیر گروه رنو-نیسان می‌گوید هدف داتسون «جلب نظر جوانانی است که می‌خواهند اولین ماشین خود را بخرند و هدفشان داشتن بیشترین امکانات با قیمت دست یافتنی است.»

قیمت خودرو حدود هفت هزار دلار است و خریداران یک انتخاب بیشتر ندارند. یک هاچ بک که از نیسان میکرا، کوچکترین مدل نیسان در بازار اروپا، کمی بزرگ‌تر است. موتور خودرو 1.2 لیتری بنزینی با قدرت 67 اسب بخار است و جعبه دنده پنج سرعته دستی دارد.

در ساخت داخل خودرو از مواد مرغوب استفاده نشده است و طراحی داخل خودرو هم چندان جذاب نیست. اما امکاناتی که در اختیار راننده است به هیچ وجه ابتدایی نیست. داشبورد دیجیتال، رادیو پخش با امکان ارتباط از طریق یو اس بی یا اتصال ام‌پی‌تری پلیر، کولر و دو شیشه جلوی برقی به طور استاندارد روی خودرو نصب شده است.

در این بین چالش دیگر برای گروه رنو نیسان رقابت داخلی بین دو خودرو لوگان و ساندرو از داچیا و گو از داتسون است. لوگان که در ایران با نام تندر90 و با آرم رنو عرضه می شود در بازار اروپا حدود 7 هزار یورو قیمت دارد . حال آنکه داتسون گو از لوگان ارزان تر است و این تفاوت ممکن است بازار هر دو خودرو را به نفع خودرو دیگر به خطر اندازد .

البته خودرو داتسون هاچ بک و کوچک تر از تندر 90 است وبه نمونه بدون صندوق تندر 90 با نام ساندرو نزدیک است هم اکنون البته چالش رنو نیسان در بازار ایران ، که شاید سبب شود داتسون پایش به ایران باز نشود تولید ساندرو  در شرکت پارس خودرو است . پارس خودرو همزمان نماینده نیسان نیز هست و شاید مدیریت رنو بر نیسان سبب شود پای داتسون ارزان قیمت به ایران باز نشود .

داتسون گو البته اگر در بازار خودرو ایران هم عرضه شود آینده خوبی را می توان برای آن متصور بود چرا که می توان این خودرو را با داخلی سازی حدود 50 درصد ، در حدود قیمت تیبا به فروش رساند .

رقیب دیگر داتسون در جهان رنو کویید است . رنو کوئید توسط رنو در هند معرفی شده و قرار است در این کشور برای اولین بار با درصد ساخت بالا و در حدود 98 درصد تولید شود . این محصول بر روی پلت فرم جدید CMF-A رنو طراحی شده است .

رنو کوئید یک خودرو مینی کراس اوور است . خودروهای کراس اوور معمولا خودرو های شبه شاسی بلندی هستند که روی پلت فرم خودروهای هاچ بک یا سدان توسعه پیدا می کنند .

از نظر طراحی داخلی خودرو کوئید طراحی بسیار ساده ای دارد ولی با توجه به پنل میانی و قرار گرفتن یک ال سی بزرگ و سیستم مرکزی چند رسانه ای می توان این خودرو را پرچم دار خودرو های ارزان قیمت که نیم نگاهی هم به دیجیتالی شدن خودرو ها دارند دانست .مواد بکار رفته در داخل این خودرو از پلاستیک ارزان قیمت مانند خودرو تیبا و پراید در ایران است .

موتور این خودرو هم همانند خودرو ماتیز سه سیلندر و دارای حجم 800 سی سی یعنی نصف خودرو تندر 90 است . این موتور 58 اسب بخار قدرت تولید می کند . که 50 اسب بخار کمتر از تندر 90 است .

به اشتباه برخی در بازار ایران گمان می کنند این خودرو در ایران جایگزین تندر 90 خواهد شد اما کوئید با موتوری با 50 اسب بخار قدرت ضعیف تر و یک سایز کوچک تر بدنه ، رقیب جدی برای جایگزینی پراید و تیبا است .

رنو کوئید قرار است توسط رنو در ایران با قیمت 25 میلیون تومان تولید شود . خودرو داتسون اما محصولی است که بین رنو کوئید و تندر 90 ( ساندرو) قرار می گیرد .

قدرت موتور داتسون حدود 20 اسب بخار از کوئید قوی تر و 30 اسب بخار از تندر 90 و ساندرو ضعیف تر است. قدرت موتور داتسون چیزی شبیه پژو 206 تیپ دو است برای همین شاید بسیاری از مشتریان ایران که می خواهند کوئید ارزان قیمت بخرند پولشان را جمع کنند تا داتسون بخرند و بسیاری از افرادی هم که می خواهند ساندرو بخرند کیفیت و برند ژاپنی را به قدرت موتور بیشتر خودرو فرانسوی ترجیح دهند . پس اگر ورود این خودرو چنین برای رنو در ایران دردسر ساز باشد پس تکلیف خودرو های چینی و یا برخی محصولات مانند پراید و تیبا چه خواهد بود؟ شاید همین عامل ورود داتسون به ایران را سخت کند .

 

 

برای دریافت آخرین اخبار صنعت خودری ایران و جهان  و پیوستن به  کانال اختصاصی تلگرام  پردیس خودرو اینجا کلیک کنید.

 

کانال تلگرام

برچسب ها:

داتسون
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب