icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو دست‌انداز ثبت سفارش در مسیر دپویی‌ها

دست‌انداز ثبت سفارش در مسیر دپویی‌ها

خودروهای دپویی مانده در گمرک همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند این در شرایطی است که هیات دولت در جلسه ۱۶ بهمن ماه سال گذشته با ترخیص این خودروها موافقت کرده بود. نیمه بهمن ماه سال گذشته بود که هیات دولت تصمیم گرفت هر چه خودرو وارداتی در گمرک باقی مانده را تعیین تکلیف کند و در همین رابطه مصوبه‌ای صادر کرد که وضعیت ۵ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودرو مشخص شود. این در شرایطی است که ظاهرا ترخیص همین تعداد خودرو هم با وجود مصوبه دولت در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو-آن طور که مهدی دادفر دبیر انجمن وارد‌کنندگان می‌گوید مصوبه جدید دولت که بهمن ماه سال گذشته ابلاغ شد دارای ابهاماتی است و همین ابهامات اجازه ترخیص را به خودروهای دپویی نمی‌دهد.دبیر انجمن واردکنندگان نداشتن ثبت سفارش و عدم‌امکان ثبت سفارش جدید برای این خودروها به دلیل باز نبودن این سایت را عمده‌ترین دلیل در این زمینه می‌داند. او تاکید می‌کند البته تفسیرهای گوناگونی که از مصوبه یاد شده توسط وزارتخانه‌ها و ارگان‌های مرتبط با موضوع ترخیص خودروها مانند سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود نیز به نوعی سد راه ترخیص این خودروها شده است.

در حالی دادفر مشکل اصلی را عدم امکان ثبت سفارش برای خودروهای دپویی می‌داند که در زمان تصویب این مصوبه در هیات دولت برخی کارشناسان باز کردن سایت ثبت سفارش را برای عده‌ای معدود آن هم در شرایطی که این سایت توسط دولت بسته شد را اقدام خلاف قانون عنوان می‌کردند و با باز کردن سایت ثبت سفارش مخالف بودند. 

دادفر می‌گوید از مجموع 5 هزار و 108 دستگاه خودروی دپویی نزدیک به 3 هزار و 500 خودرو با مصوبه آخر دولت امکان ترخیص پیدا می‌کردند این حال آنکه ابهامات مصوبه یاد شده امکان ترخیص را از خودروهای دپویی سلب کرده است. او ادامه می‌دهد بخش عمده این خودروها مربوط به شرکت‌های «گری مارکت» است و شرکت‌های نمایندگی توانسته‌اند تمام خودروهای خود را در مدت زمان مصوبه اول ترخیص کنند.دبیر انجمن وارد‌کنندگان در پاسخ به این سوال که بعد از ابلاغ مصوبه دولت دربهمن ماه سال گذشته،آیا خودرویی ترخیص شده است یا نه؟ می‌گوید بعد از ابلاغ مصوبه دولت نزدیک به هزار و 500 خودرو توانستند از گمرک ترخیص شوند. او ادامه می‌دهد بخش عمده این خودروهای ترخیصی را خودروهایی تشکیل می‌داد که تمام مراحل ترخیص را در دوره مصوبه اول دولت انجام داده بودند اما به دلیل اتمام زمانی مصوبه اول، واردکنندگان نتوانستند این خودروها را ترخیص کنند.

این مقام صنفی با اشاره به تلاش‌های انجمن واردکنندگان می‌گوید چندین نامه به مراجع گوناگون از جمله رئیس‌جمهور، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، معاون اول و وزرای اقتصاد و صمت نوشته شده اما تاکنون پاسخی از آنها دریافت نکردیم. دبیر انجمن واردکنندگان در بخش دیگری از اظهارات خود شرایط ویژه کشور بعد از شیوع ویروس کرونا را دردسر جدید واردکنندگان می‌داند و می‌گوید صاحبان این خودروها به وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت مراجعه می‌کنند اما کسی پاسخگوی آنها نیست.دادفر تاکید می‌کند مصوبه جدید دولت نیز محدودیت زمانی دارد و چنانچه دولت هر چه زودتر امکان ثبت سفارش را برای خودروهای دپویی فراهم نکند با اتمام زمانی مصوبه بار دیگر صاحبان دستشان از این خودروها کوتاه می‌ماند.براساس مصوبه جدید دولت مهلت زمانی در نظر گرفته شده برای ترخیص خودروهای دپویی 3 ماه بوده و در حال حاضر نیمی از این زمان سپری شده است.

نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب