icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو مشکلات برندگان قرعه کشی خودرو

مشکلات برندگان قرعه کشی خودرو

این روزها برندگان قرعه کشی خودرو به مشکلات زیادی برخورد کرده اند و قرار است از لیست حذف شوند.

سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ 0 comments

متن کامل خبر :

پایگاه خبری"پردیس خودرو"-مدتی است که ثبت نام فروش فوق العاده خودرو آغاز شده و بر این اساس کمیته خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایطی را برای ثبت نام در نظر گرفته است. یکی از شرایط پیش فروش خودرو این است که هیچ یک از اعضای خانواده فرد متقاضی نباید پلاک فعالی داشته باشند که این شرط مشکلات زیادی را برای متقاضیان فراهم کرده است.

حالا اینطور که مشخص است کمیته خودرو برای استعلام پلاک فعال از پرونده یارانه خانوار کمک می گیرد یعنی چنانچه فردی در خانواده ای که حتی در آن زندگی نمی کند، یارانه اش در آن خانواده ثبت شده باشد، نمی تواند در مراحل قرعه کشی خودرو شرکت کند.

این یکی از مشکلات زوجین جوانی است که به تازگی ازدواج کرده اند اما هنوز اقدام به جداسازی یارانه نکرده اند و به همین دلیل خانواده جدا حساب نمی شوند.

افراد زیادی که در قرعه کشی خودرو شرکت کرده اند و برنده هم شده اند، اکنون به مشکلات زیادی برخورد کرده اند چرا که هم هزینه ثبت نام را پرداخت کرده اند و علاوه بر این به دلیل عدم جداسازی یارانه، از لیست برندگان حذف شده و سریعا لیست رزرو مبالغ را واریز کرده اند.

یکی از متقاضیان خرید خودرو در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: پس از ثبت نام در قرعه کشی ایران خودرو، جزو برندگان این قرعه کشی بودیم و پس از آن با هر روشی توانستیم مبلغ مورد نظر را تهیه کرده و  به حساب ایران خودرو واریز کردیم.

استعلام از هدفمندسازی یارانه به جای ثبت احوال!

پس از آن پیامکی برایمان آمد که شما پلاک در خانواده دارید و نمی توانید خودرویی دریافت کنید و نام ما از لیست قرعه کشی حذف شده است. اکنون به باشگاه مشتریان ایران خودرو با افراد زیادی مراجعه کرده ایم و شکایت نیز کرده ایم اما هیچ اتفاقی نیافتاده است. 

او بیان کرد: این اتفاق در صورتی است که ازدواج کرده ام و محل سکونت زندگی ام با پدر و مادرم نیز عوض شده است. ظاهرا برای استعلام عدم پلاک فعال در خانواده از سازمان هدفمندی یارانه ها استعلام گرفته اند و در اصل باید از سازمان ثبت احوال استعلام می گرفتند. 

این متقاضی بیان کرد: افراد زیادی اینگونه ثبت نام و مبلغ را واریز کرده اند و متاسفانه اسم شان از لیست حذف شده است. بسیاری از افراد طلا، خودرو یا ملک خود را فروخته اند و اکنون حتی اگر مبلغ واریزی را برگردانند افراد دچار ضرر و زیان زیاده شده اند. 

از دیگر متقاضیان خرید خودرو، گفت: پیامکی برایم آمد که در قرعه کشی برنده شدید و وجه را تامین و واریز کنید. صبح روز بعد با مشکلات زیادی مبلغ مورد نظر را تامین و واریز کردم. بعد پیامک آمد و شماره ردیف قرارداد در آن اعلام شد.

این متقاضی خرید خودرو گفت: در پیامک خواسته شده بود تا نمایندگی مورد نظرمان را انتخاب کنیم که این کار را انجام دادیم و بعد ۲ ساعت پیامک آمد به علت داشتن پلاک فعال خود یا خانواده نمی‌توانید ثبت نام کنید.

این متقاضی افزود: در صورتی که من و همسرم و دختر کوچکم هیچ پلاک فعالی نداریم و مدارک استعلام نداشتن پلاک فعال را هم تحویل قسمت امور مشتریان ایران خودرو دادیم، اما ساعت یک بامداد پیامک آمد برای تحویل مدارک به نمایندگی مراجعه کنید. صبح همه کارهایش را انجام دادیم و قرارداد را از نمایندگی گرفتیم.

یکی دیگر از متقاضیان،  می‌گوید: جزو شرایط ایران خودرو نداشتن پلاک فعال بود، ولی گفته بودند معیار ثبت احوال هست نه یارانه.بسیاری به این مشکل بر خورد کرده اند  و افراد زیادی از این وضع شکایت دارند.

این متقاضی افزود: اگر از اول می‌گفتند که معیار یارانه هست اول گفتند خط موبایل باید به نام شخص باشد و همه رفتند به اسم خودشون خرید کردند ما هم باید همین کار را می‌کردیم و دنبال یارانه می‌رفتیم.

اما سوالی که این بین به وجود می آید تکلیف این دسته از متقاضیان چیست؟ آیا باید از لیست حذف شوند؟

محدودیت نداشتن خودرو در خانواده فقط برای طرح فروش فوق‌العاده

مهدی  صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت، گفت: محدودیت نداشتن خودرو در خانواده فقط برای طرح فروش فوق‌العاده وجود دارد. این طرح که تحویل ۳ ماهه دارد با شعار عدالت در توزیع و واقعی کردن تقاضا ایجاد شده است، پس اولویت ما در تحویل خودرو خانواده‌هایی هستند که خودرو ندارند.

معاون امور صنایع وزارت صمت ادامه داد: این موارد باید بررسی شود و علاوه بر این که در موارد بعدی اصلاح می‌شود در قرعه کشی فعلی هم قابل بررسی هستند. خودروساز‌ها می‌توانند با نهاد‌های زیربط مشکل را بررسی  و آن‌ها را رفع کنند.

صادقی نیارکی تشریح کرد: حدود ۱۵۰ هزار دستگاه تعداد معوقات ماست که نسبت به سال گذشته به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است چرا که میزان پیش فروش‌ها در سال گذشته بسیار کاهش پیدا کرد و خودروی بیشتری تولید شد تا مشکلات این حوزه کنترل شود.

او گفت: ۴ ماه ابتدایی امسال ۲۰ درصد رشد در تولید و ۱۵ درصد رشد در تحویل خودرو داشته ایم، از طرفی تعداد خودرو‌های ناقص ما ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است. با این روند تا دو ماه آینده خودروساز‌ها تمام معوقات تک خودرویی خود را تحویل خواهند داد.

زوج های جوان اقدام به جداسازی یارانه کنند!

یک مقام مسئول، مبنی بر بروز مشکل ثبت نام خودرو و دریافت آن برای زوج‌های جوان، گفت: این موضوع ارتباطی به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ندارد. زوج‌های جوان باید با مراجعه به پیشخوان و پلیس +۱۰ نسبت به جداسازی حساب یارانه‌ای خود اقدام کنند.

وی افزود: در هیچ یک از ثبت نام‌های دولتی این شرط اجرایی نمی‌شود و به نظر می‌رسد که خودروساز‌ها قصد دست به سر کردن برندگان را دارند.

اما سوالی که اکنون پیش می آید، چرا در ابتدا برای شناسایی هر خانوار و بررسی پلاک فعال در آنها  از سازمان ثبت احوال استعلام نگرفتند و از سازمان هدفمندی یارانه ها اقدام کردند، موضوعی که بسیاری از خانواده ها با آن به مشکل بر خورده اند!

برچسب ها:

قرعه کشی خودرو
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب