icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو گران شدن خودرو

گران شدن خودرو

دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ 0 comments

متن کامل خبر :

افزایش قیمت خودرو یکی از موضوعاتی است که در چند ماه اخیر ذهن مصرف کنندگان رو به خود مشغول کرده است. از طرفی دولت و مجلس معتقدند که قیمت خودرو در شرایط فعلی بالاتر از ارزش واقعی است و از سوی دیگر شورای رقابت و شرکتهای بزرگ خودروسازی ادعا می کنند که قیمت تمام شده تولید خودرو بالاتر از نرخهای عرضه فعلی خودرو در بازار است و نظرشان بر این است که خودرو در سال جاری می بایست باز هم گرانتر شود.

در این رابطه به تازگی یکی از نمایندگان مجلس چنین بیان کرده که شواهدی در دست است که خودروسازان با شفافیت لازم عمل نکرده اند و خودروهای داخلی بسیار بالاتر از قیمت اصلی به مردم فروخته می شوند.

اما پرسشی که مطرح می شود این است که براستی چرا خودروسازان داخلی نمی توانند قیمت فروش خودرو را کاهش دهند؟

در چند سال گذشته ایران برای صادرات محصولات خود به سایر کشورها، سرمایه گذاری های کلانی در صنعت خودرو انجام داد که منابع تأمین کننده این سرمایه گذاری ها عمدتاً از محل اخذ وامهایی با نرخ سودهای بالا از بانکها بوده است. از آنجایی که پروژه های سرمایه گذاری در صنعت خودرو نیز اغلب دیربازده می باشند، با زمان سررسید این وامها، برخی از طرحهای مزبور توجیه اقتصادی خود را از دست داده و خودروسازان مجبور شده اند جهت بازپرداخت اصل و بهره وامها و جلوگیری از ورشکستگی اقتصادی و همچنین توان لازم جهت افزایش تیراژ تولید، قیمت نهایی خودرو را افزایش دهند.

هادی حسینی، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در این رابطه چنین اظهار داشته است که کیفیت خودروهای عرضه شده به مشتریان پایین بوده و با این وجود مردم برای خرید همین خودروها نیز مبالغی بیش از قیمت واقعی آن می پردازند. البته یکی از مهم ترین موضوعاتی که در این خصوص پیش می آید دفاع از صنعت خودرو کشور و حفظ توان نیروی کار جامعه است چرا که در حال حاضر، بخش مهمی از نیروی کار فعال جامعه بطور مستقیم یا غیر مستقیم با صنعت خودرو در ارتباط هستند.

حسینی در ادامه چنین بیان کرد که صنعت خودروسازی تاکنون در کشورهایی نظیر آفریقا، آمریکای جنوبی، سوریه و برخی کشور‌های دیگر ‌سرمایه‌گذاری های بزرگی انجام داده که هم اکنون سود وامهای اخذ شده گریبان خودروسازان را گرفته است و این مسئله مهم ترین دلیل افزایش قیمت خودرو در این اواخر بوده است.

در نهایت چنین می توان نتیجه گرفت که علی رغم نارضایتی های بوجود آمده در سطح جامعه ناشی از افزایش قیمت خودرو و سردرگمی مصرف کنندگان به دلیل اظهار نظرهای متضاد مسئولان، چاره ای جز افزایش مجدد قیمت خودرو نیست.

برچسب ها:

نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب