icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تست و بررسی کیا ریو هاچ 2018

تست و بررسی کیا ریو هاچ 2018

comments 0 1396/8/1

هنگامی که نام کیا ریو را به زبان می آوریم دو انتظار از آن داریم که یکی از آنها ابعاد کوچک و دیگری قیمت پایین است. ریو در حقیقت محصول کوچک سایز کیا بوده که در چند سال گذشته با استقبال فروشی رو به رو شد و از این رو کیا نیز تولید آن را ادامه داد. جدیدترین نسل ریو که نسل چهارم محسوب شده قرار است وارد بازار ایالات متحده شود  و با قیمت 15 هزار دلاری، ابعاد کوچک و کارآمدی دارد. با چنین هزینه نباید انتظارات بسیاری از ریو نسل جدید داشت زیرا هدف کیا توسعه مدلی اقتصادی شهری بود. در نسل جدید کیا ریو هاچ بک سورپرایزی را شاهد بودیم که انتظارش را نداشتیم آن پیشرانه بهتر از نسل پیشین بود.

از اوایل 2000 ریو کوچکترین محصول کیا در بازار ایالات متحده و دیگر نقاط محسوب می شود. این خودرو در دو مدل کوپه و چهار درب به فروش می رسد و پلتفرم آن با هیوندا i20 نسل جدید یکسان است.

طراحی بهینه شده

طراحی بهینه شده

کیا ریو جدید برخلاف مدل های پیشین طراحی هدفمند و بهبودیافته ای داشته که لذت رانندگی را دوچندان می سازد. کمپرسور جدید موجب می شود تا کیا ریو جدید آرامشی را هنگام رانندگی به افراد منتقل کند. آرامشی که کمتر می توان در یک خودرو مقرون به صرفه و اقتصادی چون کیا ریو یافت. بیشتر رقبا آن در چنین سطحی سواری بسیار آرامش بخش نداشته و به سختی می توان یک مدل رقیب در این زمینه برای کیا ریو جدید یافت. از این رو می توان آن را برای سفرهای طولانی انتخاب کرد بدون آن که کمی شاهد نقص خاصی بود.

 

کیا با بهبود طراحی ظاهری مدل سعی بسیاری کرد اما در ابعاد تغییری حاصل نشده بنابراین نمی توان آن را بزرگتر یا کوچکتر از نسل پیشین دانست. طراحی جسورانه آن را نسبت به مدل پیشین جذاب تر ساخته و می تواند به عنوان یک مدل اقتصادی نظر هر فردی را به خود جلب کند. ستون C مدل ضخیم تر از نسل پیشین شده  و باید آن را رقیبی برای فولکس واگن گلف و برخی هاچ بک های دیگر محسوب کرد. ریو یک مدل بروزرسانی شده قابل توجه از شرکت کیا محسوب می شود و کره ای ها سعی داشتند با افزودن ویژگی های جدید آن را متفاوت از مدل پیشین سازند. بنابراین می توان انتظارات بسیاری به عنوان یک هاچ بک اقتصادی از این محصول کیا داشت.

شگفت انگیز اما نامحسوس

شگفت انگیز اما نامحسوس

ریو با وجود آن که خودرویی رده پایه محسوب شده اما کیا سعی کرده فضای داخلی باکیفیت برای آن در نظر گیرد. مدل EX آن از تریم داخلی به ارزش 500 دلار بهره می برد که تریمی مشکی/قرمز بوده و کمی آن را اسپرت کرده است. فرمانی اسپرت با کلیدهای تنظیماتی روی آن و دوختی روی فرمان، صفحه نمایش LCD هفت اینچی لمسی با سیستم سرگرمی کیا که از اپل کارپلی و اندروید اتو پشتیبانی می کند، دنده ای با شکل مدرن، سیستم ترمز اضطراری و برخی ویژگی های باکیفیت دیگر که ریو را به خودرویی جذاب تبدیل کرده است.

فضای داخل خودرو حجم کافی برای سرنشینان داشته و از آنجایی که ریو یک مدل کامپکت و کوچک محسوب شده، بنابراین نباید انتظار بیشتری داشت زیرا یک خودرو فول سایز محسوب نشده تا سرنشینان متعددی به شکل راحت درون آن جای گیرند. فضای داخلی ریو حداکثر برای 4 سرنشین مناسب بوده که می توانند به راحتی در آن قرار گیرند. البته ممکن است ناراحتی را با توجه به سطح مدل آن در طول سفرهای طولانی به دنبال داشته باشد اما به طور کلی می توان به فضای داخلی ریو هاچ بک جدید امتیاز قابل قبولی داد و آن را یک خودرو ایده آل دانست.

سریعتر و کارآمدتر

سریعتر و کارآمدتر

شرکت کیا در ریو جدید از پیشرانه 1.6 لیتری چهار خطی توربو بهره گرفته که به شکل عمده شبیه به مدل پیشین است. اگرچه کیا بروزرسانی انجام داده و با قرار گرفتن چنین پیشرانه ای در کنار گیربکس شش سرعته اتوماتیک آن را به خودرو سریع و کارآمدی تبدیل نمود. ریو در 8.5 ثانیه می تواند به 100 کیلومتر برساعت برسد که نسبت به مدل پیشین سریعتر است. این مدل 8 اسب بخار قدرت کمتری در مقایسه با مدل پیشین داشته و در مجموع خروجی قدرت آن 130 اسب بخار است.

 کیا همچنین اقتصاد سوخت را افزایش داده و مدل را در زمینه مصرف سوخت اقتصادی تر نمود. با این حساب باید کیا ریو نسل جدید را یک خودرو با پیشرانه کم مصرف و پرقدرت محسوب کرد. مصرف سوخت آن براساس بررسی های انجام گرفته کمتر از نسل پیشین بوده که این خود پیشرفتی محسوب می شود و اشتیاق خرید را از نگاه مشتریان بیشتر می کند. کیا همیشه سعی داشته محصولاتی توسعه دهد که مصرف سوخت کمی دارند و ریو نسل جدید نیز به این موضوع پای بند بود.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

قیمت پایه کیا ریو هاچ بک 15 هزار دلار بوده و هر تریم آن با توجه به ویژگی هایش مختلف است. برای مثال مدل S با قیمت 17 هزار دلار به فروش می رسد و مدل EX نیز با قیمت 20 هزار دلار به فروش می رسد. این قیمت ها تا حدودی به مزدا 3 و هوندا سیویک با قیمت 20 هزار دلار نزدیک است. بنابراین می توان آن را در زمینه قیمت هم ردیف محصولات شرکت ژاپنی به حساب آورد.

کیا با تدارک دیدن تریم های مختلف برای ریو 2018 آن را به خودرو کارآمد و ارزشمندی تبدیل کرده که باید برای خرید ارزشمند دانست. همانطور که گفته شد رقبا بسیاری برای ریو وجود داشته که نمی توان به راحتی تمامی آنها را نام برد اما پیشتر نیز به آنها اشاره کردیم و از جمله باید به گلف فولکس پرداخت.

user-img

نویسنده :

مهتاب جهاندار

comments 0 1396/8/1
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط