icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین فناوری تشخیص عابر پیاده خودرو کارایی کافی ندارد

فناوری تشخیص عابر پیاده خودرو کارایی کافی ندارد

comments 0 1398/7/17

سیستم های ایمنی کمک راننده زیادی این روزهای بر روی اتومبیل های روز دنیا نصب می گردد که شاید یکی از مهمترین آنها سیستم تشخیص عابر پیاده است. این سیستم کارایی خود را در تست های متعدد صورت گرفته بر روی آدمک ها نشان داده است اما نکته مهم این است که تست های انجام شده همگی در روز بوده است  و بنا به گفته‌ی انجمن خودروسازان آمریکا AAA این بخشی از مشکلات است.

این موسسه چندین سیستم محبوب را انتخاب و تست‌های متعددی روی آن‌ها انجام داده و البته نتایج به دست آمده به‌طور شوکه کننده‌ای ضعیف بوده است. یکی از نتایج هشدار دهنده‌ی این تست‌ها رسیدن به این نکته بوده که اکثر سیستم‌های موردبحث در شب نمی‌توانند عملکردی بهتر از راننده داشته باشند.

موضوع مهم اینکه اکثر تصادفات منجر به فوت عابران پیاده در شب رخ می‌دهد و یافته‌های AAA نشان می‌دهد که تکنولوژی تشخیص عابران پیاده در موقعیت‌های واقعی با چالش مواجه هستند. برای مثال زمانی که خودرو به مسیری که عابر بزرگ‌سال حضور دارد می‌پیچد، سیستم هیچ‌گاه واکنشی نشان نداده و با آدمک برخورد می‌کند.

موضوع پیش‌بینی پذیر اینکه در تست‌ها نشان داده شده این سیستم‌ها بهترین عملکرد خود را زمانی ارائه می‌کنند که عابر بزرگ‌سال از جلوی خودرویی با سرعت 32 کیلومتر در ساعت رد شوند؛ اما زمانی که سرعت خودرو برابر با 48 کیلومتر در ساعت باشد اکثر سیستم‌ها توانایی پیشگیری از برخورد را نخواهند داشت. البته موفقیت این تکنولوژی‌ها در سرعت 32 کیلومتر در ساعت هم تنها 40 درصد اعلام شده است.

اما تغییر دادن سناریوها با نتایج بدتری همراه بوده است. وقتی کودکی بین دو خودرو می‌پرد در 89 درصد مواقع برخورد صورت می‌پذیرد و زمانی که دو فرد بزرگ‌سال در کنار جاده حضور داشته باشند خودرو در 80 درصد مواقع با آن‌ها برخورد می‌کند. بنا به گفته‌ی AAA درکل، این سیستم‌ها در تمامی خودروهایی که با سرعت 48 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند فایده‌ای ندارند. موضوع مهم‌تر اینکه هیچ‌یک از این سیستم‌ها نمی‌توانند عابران پیاده‌ی بزرگ‌سال را در شب تشخیص داده یا واکنش دهند.

AAA برای تست‌های خود از شورولت مالیبو 2019، هوندا آکورد 2019، تویوتا کمری 2019 و تسلا مدل 3 مدل 2019 استفاده کرده است. البته AAA مزیت‌های این سیستم‌ها را رد نکرده و از خودروسازان می‌خواهد تا به توسعه‌ی تکنولوژی تشخیص عابران پیاده ادامه دهند. شکی وجود ندارد که در صورت عملکرد بی‌نقص، این سیستم‌ها می‌توانند جان افراد زیادی را نجات دهند.

برچسب ها:

تست تصادف
user-img

نویسنده :

میلاد حسینی

comments 0 1398/7/17
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط