icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین تصرف خیابان های اروپا با خودروهای الکتریکی در سال 2021

تصرف خیابان های اروپا با خودروهای الکتریکی در سال 2021

comments 0 1400/1/7

حتی بااینکه بازار خودروی اروپا در سال ۲۰۲۱ به‌صورت کامل احیا نشده اما آمار فروش اولیه خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی امیدوار کننده به نظر می‌رسد. این امر به افزایش سهم خودروهایی با آلایندگی کم از بازار اروپا کمک کرده است.

 

JATO دینامیک می‌گوید اگرچه شاهد افت فروش کلی ۲۰ درصدی در سال جاری میلادی هستیم اما فروش خودروهای الکتریکی در فوریه سال جاری میلادی ۶۷ درصد افزایش یافته است. خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی تا به اینجای سال به فروش حدود ۸۵۰ هزار دستگاهی در اروپا دست یافته‌اند که ۱۱۵ هزار دستگاه افزایش را نشان می‌دهد. این رقم به معنی سهم ۱۳.۶ درصدی از کل بازار خودروی اروپا می‌باشد. شایان ذکر است سهم این خودروها از بازار در سال پیش تنها ۶.۵ درصد بوده است.

 

همان‌گونه که انتظار دارید خودروهای الکتریکی شده رفته‌رفته سهم بیشتری از سبد فروش خودروسازان را به خود اختصاص می‌دهند. هیوندای و گروه BMW بهتر از حد متوسط عمل کرده‌اند درحالی‌که بیش از یک‌چهارم کل فروش محصولات دایملر از نوع الکتریکی شده بوده است.

خودروهای الکتریکی شده بیشترین سهم از میزان فروش جگوار لندروور را به خود اختصاص داده‌اند و حدود یک‌سوم خودروهای فروخته شده این خودروساز دارای قوای محرکه با آلایندگی کم بوده‌اند. جیلی و تسلا نیز در این زمینه درخشان عمل کرده‌اند و خب طبیعی است که همه محصولات تسلا الکتریکی هستند و البته ۴۵ درصد محصولات فروخته شده جیلی دارای این نوع قوای محرکه بوده‌اند.

تسلا مدل ۳ پرفروش‌ترین خودروی الکتریکی تا به اینجای سال بوده است. فروش این خودرو در اروپا از ابتدای سال تاکنون ۵۵ درصد بیشتر شده است. با فروش بیش از ۵۴۰۰ دستگاهی تا به اینجای سال، تسلا مدل ۳ حدود ۲ هزار دستگاه بیشتر از فولکس‌واگن ID.3 فروش داشته است. فروش ID.3 برابر با ۳۵۰۰ دستگاه بوده است.

 

ولوو XC40 نیز در زمینه خودروهای پلاگین هیبریدی پرفروش‌ترین بوده است. اگرچه این خودرو فروش حدود ۳۵۰۰ دستگاهی تا به اینجای سال داشته اما رشد فروش آن ۳۲۳ درصد بوده است.

پژو ۳۰۰۸ و رنو کپچر با فاصله حدود ۱۰۰۰ دستگاهی در تعقیب رنو هستند. فروش این خودروهای فرانسوی نزدیک به هم بوده و ۳۰۰۸ و کپچر به ترتیب به خانه ۲۵۶۴ و ۲۵۲۲ نفر راه یافته‌اند.

با تمامی این تفاسیر خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی هنوز هم فاصله زیادی با خودروهای درون‌سوز دارند. پرفروش‌ترین خودروی اروپا تا به اینجای سال پژو ۲۰۸ با فروش بیش از ۱۸ هزار دستگاهی بوده است. فروش این خودرو به تنهایی برابر با مجموع فروش ۵ خودروی الکتریکی پرفروش بوده است.

البته یک کشور وجود دارد که خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی در آن از خودروهای درون‌سوز پیشی گرفته‌اند. بله همان‌گونه که حدس می‌زنید این کشور نروژ است. فروش خودروهای الکتریکی شده در این کشور ۷۹ درصد کل بازار بوده است.

به نظر می‌رسد این رقم بیشتر نیز خواهد شد زیرا خودروسازان آلمانی آماده توقف توسعه پیشرانه‌های درون‌سوز و سرمایه‌گذاری بیشتر روی نمونه‌های الکتریکی می‌شوند.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/1/7
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط