icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین معرفی رسمی ابر خودروی الکتریکی آئودی گرنداسفیر با 700 اسب بخار قدرت

معرفی رسمی ابر خودروی الکتریکی آئودی گرنداسفیر با 700 اسب بخار قدرت

comments 0 1400/6/13

آئودی چند روز مانده آغاز نمایشگاه مونیخ، رسماً کانسپت گرنداسفیر (Grandsphere) را رونمایی کرده است. این خودرو پس از اسکای‌اسفیر که ماه گذشته در پبل بیچ معرفی شد، دومین مدل از سه کانسپتی است که با هدف پیش‌بینی آیندهٔ محصولات تولیدی آئودی ساخته شده‌اند. گرنداسفیر یک سدان بزرگ و بسیار لوکس الکتریکی است که می‌تواند پیش‌نمایشی از جانشین سدان پرچم‌دار A8 باشد.

آئودی کانسپت گرنداسفیر را یک جت خصوصی برای جاده می‌داند. این خودرو با ۵.۳۵ متر طول، ۲ متر عرض و ۱.۳۹ متر ارتفاع، سدان بسیار بزرگ و کشیده‌ای است که فاصلهٔ محوری ۳.۲ متری آن از A8 بیشتر است اما در استایل کلی به خودروی اسپرت‌تری مثل A7 شباهت دارد. طراحی جلوپنجرهٔ این کانسپت تا حدودی شبیه به محصولات کنونی آئودی است اما غیرازاین مورد، طراحی دیگر قسمت‌های گرنداسفیر کاملاً اختصاصی و منحصربه‌فرد به نظر می‌رسد.

چراغ‌های جلوی باریک در بالای جلوپنجره، کاپوت و اوورهنگ جلوی کوتاه، نمای جانبی عضلانی، بخش عقبی فست‌بک مانند، چراغ‌های عقب بسیار باریک و لوگوی چراغ‌دار قرمزرنگ آئودی در میان آن‌ها ازجملهٔ برجسته‌ترین ویژگی‌های طراحی بیرونی این کانسپت هستند. در گرنداسفیر همچنین از ستون‌های B هیچ خبری نیست و درها به‌صورت معکوس باز می‌شوند. رینگ‌های بزرگ ۲۳ اینچی هم تکمیل‌کنندهٔ ویژگی‌های بیرونی این ماشین هستند.

کابین گرنداسفیر به هیچ آئودی‌ای که تاکنون دیده‌ایم شباهت ندارد زیرا در اینجا شاهد فضایی فوق‌العاده پیشرفته، شیک و سطح بالا هستیم. کابین این کانسپت با متریال درجه‌یکی مثل چوب، پشم، آلومینیوم و شیشه تزئین شده و در آن هیچ نمایشگری به چشم نمی‌خورد زیرا سیستم اطلاعاتی-سرگرمی MMI از طریق ویدئو پروژکتور روی داشبورد به نمایش درمی‌آید. گرنداسفیر همچنین به تکنولوژی خودران سطح چهار هم مجهز است که وقتی در این حالت قرار می‌گیرد، غربیلک فرمان و پدال‌ها مخفی می‌شوند تا کابین به فضایی سالن مانند تبدیل شود.

هرچند گرنداسفیر یک کانسپت است اما روی پلت‌فرم PPE گروه فولکس‌واگن ساخته شده که در خودروهای الکتریکی تولیدی آیندهٔ این شرکت یعنی آئودی Q6 E-Tron و پورشه ماکان الکتریکی مورداستفاده قرار خواهد گرفت. این پلت‌فرم همچنین ارتباط زیادی با زیرساخت‌های پلت‌فرم آئودی E-Tron GT کنونی دارد. گرنداسفیر به دو موتور الکتریکی مجهز است که هرکدام روی یکی از محورها قرار گرفته‌اند و مجموعاً ۷۱۰ اسب بخار قدرت و ۹۶۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند.

به لطف این نیروی عظیم، سدان کانسپت آئودی ظرف تنها ۴ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد. بین دو محور گرنداسفیر یک پکیج باطری بزرگ ۱۲۰ کیلووات ساعتی قرار گرفته که طبق تخمین آئودی، با هر بار شارژ بردی در حدود ۷۵۰ کیلومتر را فراهم می‌کند. این باطری‌ها همچنین به لطف برخورداری از تکنولوژی شارژ ۸۰۰ ولتی، قابلیت شارژ سریع ۲۷۰ کیلوواتی خواهند داشت که با تنها ۱۰ دقیق شارژ ۳۰۰ کیلومتر به برد خودرو اضافه می‌کند. شارژ از ۵ تا ۸۰ درصد از باطری‌ها نیز ظرف ۲۵ دقیقه انجام می‌گیرد.

از دیگر ویژگی‌های فنی گرنداسفیر هم می‌توان به سیستم فرمان گیری چرخ‌های عقب و تعلیق بادی اشاره کرد که دومی می‌تواند در عرض چند میلی‌ثانیه تنظیم شود تا به کنترل بادی‌رول کمک کند. سیستم تعلیق تطبیقی این خودرو همچنین از طریق یک دوربین در جلو، شرایط مسیر پیش رو را بررسی کرده و با توجه به آن تنظیم می‌شود. بااین‌همه، هرچند گرنداسفیر روی پلت‌فرمی تولیدی ساخته شده اما در حال حاضر صرفاً یک کانسپت است. بااین‌حال، این طرح مطالعاتی می‌تواند روی نسل بعدی A8 تأثیر بگذارد.

user-img

نویسنده :

گروه خودرویی

comments 0 1400/6/13
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط