icon-sign ورود / ثبت نام
journal icon
مجله ماشین مقایسه فیس لیفت های جدید ،بی ام و M5 در برابر بنز E63 AMG

مقایسه فیس لیفت های جدید ،بی ام و M5 در برابر بنز E63 AMG

comments 0 1399/4/4

در بازار امروز جهان رقیب های سنتی زیادی هستند که نامشان در کنار یکدیگر اجین شده است. از جمله این موارد کوکاکولا در برابر پپسی، اپل در برابر PC و مارول در برابر DC است. انتخاب محصول نهایی ما بین AMG و M Power به همین اندازه سنتی و سخت است .

جدیدترین مصداق این موضوع، رقابت مرسدس E63 AMG و ب‌ام‌و M5 است که هردو به‌طور هم‌زمان فیس‌لیفت شده و اواخر سال جاری راهی نمایندگی‌های فروش خواهند شد. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب این دو سوپرسدان بروز شدهٔ آلمانی را باهم مقایسه کنیم تا ببینیم فیس‌لیفت کدام‌یک از آن‌ها بهتر از آب درآمده است.

مرسدس E63 AMG

مرسدس E63 AMG

مرسدس نسل جدید E63 AMG را برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ با سامانهٔ چهارچرخ محرک کاملاً متغیر و در دو نسخهٔ مختلف معرفی کرد. هردو نسخهٔ این ماشین از یک پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو استفاده می‌کنند اما این موتور در نسخهٔ پایه ۵۷۰ اسب بخار قدرت و ۷۵۰ نیوتن متر گشتاور و در نسخهٔ S قدرتی برابر با ۶۱۲ اسب بخار و گشتاوری معادل ۸۵۰ نیوتن متر تولید می‌کند. نیروی این موتور از طریق یک گیربکس نُه سرعتهٔ دوکلاچهٔ اتوماتیک به هر چهارچرخ فرستاده می‌شود. در شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت بین E63 و E63 S تنها ۰.۱ ثانیه اختلاف وجود دارد به‌گونه‌ای که اولی ظرف ۳.۴ ثانیه این کار را انجام می‌دهد درحالی‌که دومی برای انجام آن به ۳.۳ ثانیه زمان نیاز دارد.

در فیس‌لیفت E63 اما تغییرات عمدتاً در طراحی و زیبایی خودرو بوده و مرسدس بنز به بخش فنی آن دست نزده است. به گفتهٔ رئیس AMG «توبیاس موئرز» هدف از این فیس‌لیفت ارائهٔ پکیج کلی حتی جذاب‌تری بوده است که این به معنای بهبود طراحی و راحتی خودرو است هرچند که برخی معتقدند طراحی جدید E63 خصوصاً در بخش عقبی چندان جالب نیست. البته طراحی جلویی این سدان پرفورمنس آلمانی به لطف چراغ‌های جلو و سپر جدید و جلوپنجرهٔ پانامریکانا، بسیار ترسناک‌تر از قبل به نظر می‌رسد. در داخل E63 جدید نیز شاهد جدیدترین نسخه از سیستم اطلاعاتی-سرگرمی MBUX و غربیلک فرمان بازطراحی شده با دکمه‌های لمسی هستیم. این در حالی است که ب‌ام‌و در فیس‌لیفت M5 تغییری در غربیلک فرمان ایجاد نکرده و این می‌تواند به نفع مرسدس باشد.

ب‌ام‌و M5

 ب‌ام‌و M5

هرچند در بخش عقبی M5 تغییراتی ایجاد شده که اکثراً آن‌ها را جزئی می‌دانند اما در جلوی خودرو تغییرات بیشتری شامل جلوپنجرهٔ بازطراحی شده (خوشبختانه خیلی بزرگ نیست)، چراغ‌های تازه و سپر جدید صورت گرفته است. به نظر می‌رسد خیلی‌ها تغییراتی که ب‌ام‌و در سری ۵ جدید انجام داده را دوست دارند و آن‌را مدرن‌تر از قبل می‌دانند. ب‌ام‌و همچنین رنگ‌های بیرونی جدیدی برای M5 مدل ۲۰۲۱ ارائه کرده درحالی‌که در داخل هم نمایشگر بزرگ‌تر ۱۲.۳ اینچی سیستم اطلاعاتی-سرگرمی با اندروید اتو به چشم می‌خورد.

زیر کاپوت M5 هم همچنان همان نیروگاه ۴.۴ لیتری V8 توئین توربو قرار دارد که مثل قبل در نسخهٔ پایه ۶۰۰ اسب بخار و در نسخهٔ کامپتیشن ۶۲۵ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. گشتاور هردو نسخهٔ M5 اما یکسان و برابر با ۷۵۰ نیوتن متر است. نسخهٔ معمولی M5 ظرف ۳.۴ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد درحالی‌که نسخهٔ کامپتیشن این کار را ظرف ۳.۳ ثانیه انجام می‌دهد یعنی دقیقاً مثل E63 و E63 S روی کاغذ. مهندسان ب‌ام‌و اما تغییراتی را در سیستم تعلیق M5 کامپتیشن انجام داده‌اند که شامل کمک‌فنرهای جدید و به‌روزرسانی سیستم کنترل کمک‌فنرها می‌شود تا راحتی سواری افزایش پیدا کند.

مقایسهٔ اجمالی

 مقایسهٔ اجمالی

همان‌طور که گفته شده تغییرات ظاهری هردوی این سدان‌های اسپرت عمدتاً ظاهری بوده و بنابراین از لحاظ فنی مثل قبل هستند. این یعنی مرسدس همچنان گشتاور بیشتری نسبت به رقیب باواریایی دارد که در ابتدای حرکت می‌تواند مزیتی برای آن باشد اما گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک M5 عملکرد بسیار چشمگیری دارد و پیش‌ازاین دیده‌ایم که نسخهٔ کامپتیشن این خودرو در مسابقهٔ درگ E63 S را مغلوب کرده است. البته باید ۱۳ اسب بخار قدرت بیشتر M5 کامپتیشن را هم در نظر داشت. ب‌ام‌و قیمت نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ M5 را در مدل معمولی ۱۰۳,۵۰۰ دلار و در نسخهٔ کامپتیشن ۱۱۱,۱۰۰ دلار اعلام کرده است درحالی‌که مرسدس هنوز قیمت نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ E63 را اعلام نکرده اما قیمت E63 S مدل ۲۰۲۰ پیش از فیس‌لیفت هم‌اکنون در ایالات‌متحده از ۱۰۷,۳۵۰ دلار آغاز می‌شود و انتظار می‌رود قیمت فیس‌لیفت مدل ۲۰۲۱ هم همین حدود باشد.

نتیجه

خب در پایان این مقایسه می‌خواهیم تعیین نتیجه را بر عهدهٔ شما بگذاریم. در اینجا دو سدان اسپرت و قدرتمند آلمانی داریم که هردو به یک اندازه سریع هستند، هردو هم‌زمان بروز شده‌اند و قیمت آن‌ها نیز نزدیک به هم است. حال شما کدام‌یک از این دو ماشین را زیباتر و جذاب‌تر میدانید؟ البته لازم به ذکر است که ماه گذشته ما مقایسه‌ای تصویری بین نسخه‌های معمولی سری ۵ و E کلاس فیس‌لیفت برگزار کردیم که در آن مقایسه ۵۶ درصد از شما به ب‌ام‌و رأی داده و آن‌را زیباتر دانستید. خب آیا در نسخه‌های M و AMG این خودروها نیز همچنان همان نظر را دارید؟ لطفاً با شرکت در نظرسنجی زیر به این سؤال پاسخ دهید.

user-img

نویسنده :

سالار

comments 0 1399/4/4
نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
مطالب مرتبط