icon-sign ورود / ثبت نام
icon-news
اخبار خودرو تولید مشترک دو خودروی فرانسوی در سایپا و ایران خودرو

تولید مشترک دو خودروی فرانسوی در سایپا و ایران خودرو

منابع مطلع خبر داده اند که قرار است دو خودرو ی جدید بر روی یک پلت فرم مشترک در ایران خودرو و سایپا تولید گردد.

سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ 0 comments

متن کامل خبر :

پردیس خودرو: نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت امروز در محل برگزاری این نمایشگاه واقع در فرانکفورت آلمان گشایش یافت. این نمایشگاه برای خودروسازان بزرگ دنیا حائز اهمیت می باشد. زیرا این نمایشگاه فرصتی برای نمایش آخرین دستاورد های این خودرو سازها می باشد. در ذیل توجه شما را به خودروهای به نمایش در آمده در این نمایشگاه جلب می کنیم.

 

 

 

به گفته منابع آگاه، ایران خودرو قصد دارد در آینده یکی از محصولات پژو به نام ۳۰۱ را روانه خطوط تولید خود کند و این در حالی است که سایپایی‌ها نیز همین محصول را منتها با شکل و شمایلی دیگر به تولید خواهند رساند. خودرویی که سایپا قرار است تولید کند، «الیزه» نام دارد و محصول سیتروئن فرانسه به شمار می‌رود. در واقع، الیزه و ۳۰۱ به‌نوعی یک خودرو به شمار می‌روند و پلت‌فرمی مشترک و یکسان دارند که اولی در سیتروئن به تولید می‌رسد و دومی نیز در پژو. این دو شرکت (پژو و سیتروئن) در اصل به‌عنوان هلدینگ PSA (گروه پژوسیتروئن) فعالیت می‌کنند و حالا قرار است هر دو آنها به ایران آمده و یکی (پژو) با ایران خودرو و دیگری (سیتروئن) با سایپا شراکتی جدید را از سر بگیرند.

پژو 301

پژو 301

هرچند ایران خودرو و سایپا از قبل به واسطه «تندر-۹۰» به‌نوعی دارای منافع مشترک شده‌اند، اما این بار اوضاع فرق می‌کند، چه آنکه ظاهرا قرار است در باب تامین قطعات ۳۰۱ و الیزه، شراکتی مستقیم میان آنها شکل بگیرد. آن طور که منابع آگاه می‌گویند، اگر قرار به تولید همزمان الیزه و ۳۰۱ در جاده مخصوص باشد، ایران خودرو بخشی از قطعات موردنیاز سایپا را (برای تولید سیتروئن الیزه) تامین خواهد کرد. به‌عبارت بهتر، چون الیزه و ۳۰۱ قطعات مشترک زیادی دارند و گروه پژوسیتروئن نیز نمی‌خواهد همزمان در دو جای مختلف (برای دو محصول موردنظر) سرمایه‌گذاری کند، ایران خودرویی‌ها تامین بخشی از قطعات سایپایی‌ها را برای تولید الیزه بر عهده خواهند گرفت.

سیتروئن الیزه

سیتروئن الیزه

نظرات كاربران

ثبت ديدگاه : کاربر عزیز نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

user-img
آخرین مطالب